• $8,513
  • €10,2846
  • 499.215
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 18:26 | Son Güncelleme:

Teknolojik gelişmeler tarlalara da yansıyor

Teknolojik gelişmeler tarlalara da yansıyor

Teknolojik gelişmeler tarlalara da yansımaya başladı. Çiftçi artık ilaçlamayı İHA'larla yapıyor, tarlasını uydu destekli sürücüsüz traktörlerle sürüp ekiyor. Hem zamandan hem de maliyetten önemli tasarruf ediliyor.

Tarım sektörü teknolojide yaşanan gelişmelere ayak uydurmaya başladı. Savunma alanındaki etkinliğiyle bilinen İHA'lar artık tarım için de önemli hale gelmeye başladı. Özellikle ulaşılması zor alanlardaki fındık bahçeleri zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) ilaçlanıyor. Ordu'da Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan TARNET AŞ'ye ait ZİHA'lar kısa sürede ilaçlama yapıyor.

ÇELTİKTE KULLANILDI

Proje Koordinatörü Asım Suyabatmaz, "Fındığın verimliliğini artırmak amacıyla hazırladığımız proje kapsamında bahçelerine bakamayan ya da imkansızlıktan atıl bırakan kişilerden bahçelerini 5 yıllığına kiralıyoruz. 5 yıl boyunca budamadan gübrelemeye kadar tüm bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Bu süre zarfında aynı alandan alınan fındık miktarını iki katına çıkarma hedefimiz var" dedi. Suyabatmaz, "ZİHA'larla vatandaşımızın maliyetini düşürüyor ve fındığındaki verimi artırarak bölgemize artı bir katma değer katıyoruz" diye konuştu. Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdür Yardımcısı Harun Murat Çakır da, ZİHA'ları ilk kez 2019 yılında çeltik arazilerini ilaçlamak için kullandıklarını belirtti. TARNET AŞ ZİHA Operasyon Birimi Sorumlusu İbrahim Çalışkan da, geleneksel yöntemlerle mümkün olmayan engebeli arazi şartlarında bu sistemle hizmet verdiklerine dikkat çekti. Üreticilerin arazilerini genellikle sırt pompalarıyla ilaçladıklarına dikkati çeken Çalışkan, şöyle konuştu:

10 DAKİKADA İŞLEM

"Bir üretici sırt pompasıyla günde 10 dönümlük araziyi ilaçlayabilir. Biz ZİHA ile toplam 10 dönümlük araziyi 10 dakikada ilaçlayabiliyoruz. Çeltikle başlayan ZİHA serüvenini fındıkla devam ettirmek istiyoruz ve dünyada ilk kez fındık bahçelerini ZİHA'larla ilaçladık."

UYDU DESTEKLİ SÜRÜCÜSÜZ TRAKTÖRLE EKİM DÖNEMİ

Uydu destekli sistemle çalışan ve sürücüsü bulunmayan akıllı traktörler artık tarlalarda kullanılıyor. Van'ın Gevaş ilçesinde çiftçilik yapan Necmettin Yavuz da uydu üzerinden kontrol edilen traktörle tarlasını ekti. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, Van'da tarla başlarında artık modern tarım aletlerinin bulunduğunu söyledi. Tarımda yüksek teknolojilerin kullanımıyla çiftçilerin daha az maliyetle daha fazla tarımsal üretim gerçekleştirdiğini aktaran İbrahim Görentaş, "Çiftçimiz tarlasını sürücüsüz traktörle işliyor. Araç uydu üzerinden kontrol ediliyor. Çiftçiler bu araç sayesinde daha rahat tarla işlerini yapabilecekler. Teknolojik aletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte tarımda elde edilecek verim de artacaktır" ifadelerini kullandı.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı