• $7,3013
  • €8,7829
  • 401.979
  • 1527.45
24 Temmuz 2014 Perşembe 02:02 | Son Güncelleme:

'Tekno yatırımcılar'a geri ödemesiz destek

'Tekno yatırımcılar'a geri ödemesiz destek

‘Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’na başvurular başladı. Destek kapsamında ülke ekonomisine katma değer sağlayacak işletmelere geri ödemesiz 10 milyon TL verilecek.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca verilen ‘Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’na (Tekno Yatırım) başvurular başladı. Destek programı kapsamında geri ödemesiz olarak sağlanacak desteklerin üst limitleri büyük işletmelerde 2 milyon TL, orta ve küçük işletmelerde ise 10 milyon TL olarak belirlendi. Destek programına son başvuru tarihinin ise, 3 Ekim olduğu belirtildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu programla, desteklenmeye değer bulunan yatırım projelerinin makine teçhizat, taşıma, sigorta, montaj, fizibilite raporu giderleri ile birlikte yüzde 75 oranında ve bir yıl için personel, kira, enerji gibi işletme giderleri karşılanacak” dedi. Işık, destek almaya hak kazanan KOBİ’lere nakdi olarak 5 milyon TL ve kalan kısmını da kredi faiz desteği olmak üzere toplamda 10 milyon TL hibe verileceğini ifade etti. 

MARKA OLANA BÜYÜK DESTEK VAR 

Işık, çalışmanın hedefinin, Ar-Ge’ye yatırım yaparak, teknoloji ürünlerine destek veren teknoloji tabanlı firmaların ortaya çıkması ve gelişmesini sağlamak olduğunu kaydetti. Işık, “Yaptığımız çalışmaların yerini bulmasını ve ülkemizden, tüm dünyanın tanıdığı teknoloji devlerinin çıkmasını istiyoruz” dedi. 

6 AY EK SÜRE VERİLECEK 

Destek süresi kredi faiz desteği unsurunda 36 ay, işletme gideri destek unsurunda ise 1 yıl olarak belirlendi. 36 ay destek süresi bulunan makine ve teçhizat desteğinde ise, ihtiyaç halinde bir defaya mahsus 6 aya kadar ek süre verileceği açıklandı.

<p>Türkiye, adı sonradan 'post-modern darbe' olarak konulan müdahaleyle 24 yıl önce tanıştı. Peki, b

28 Şubat bitti mi? 28 Şubat'ın dinamikleri neler?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu