• $7,4261
  • €9,0194
  • 445.946
  • 1569.35
09 Ocak 2021 Cumartesi 02:47 | Son Güncelleme:

'Tarımda Ar-Ge çalışmalarına 1 milyar lira bütçe ayırıyoruz'

'Tarımda Ar-Ge çalışmalarına 1 milyar lira bütçe ayırıyoruz'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Teknolojinin tarımda daha verimli kullanılması için 60 araştırma enstitümüzle, 248 laboratuvarımızla, 210 bin dekar arazimizde yoğun mesai harcıyoruz. Ar-Ge çalışmaları için çeşitli kaynaklardan yaklaşık 1 milyar lira bütçe kullanıyoruz” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘Ege Üniversitesi 175. Tarım Bayramı’ etkinliğine katıldı.

DİJİTAL EĞİTİM

Tarım eğitiminde önemli bir platform kurduklarını anımsatan Bakan Pakdemirli, ‘Tarım-Orman Akademisi’yle dijital eğitim sisteminin çiftçi, araştırmacı ve tüm ilgililere açıldığını aktardı. Pakdemirli, şöyle konuştu: “Dünyanın üçüncü büyük tohum gen bankasına sahibiz. Dünyanın en büyük zeytin koleksiyonu ülkemizde. Dünyanın en büyük geofit, yani yumrulu ve soğanlı bitkiler koleksiyonu bizde. Dünyanın en büyük buğday ıslah programı, Türkiye’nin katkısıyla devam ediyor. Dünyanın ilk çekirdeksiz limonunu da yine biz ürettik. Dünyanın sayılı büyük narenciye koleksiyonlarından biri ülkemizde.”

GENÇ ÇİFTÇİLER İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK

Çiftçi nüfusunun gençleşmesi ve gençlerin dikkatini bu sektörlere çekmek için pozitif ayrımcılık yaptıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, bu kapsamda ‘Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’yla 47 bin 775 genç çiftçi projesine toplam 1.4 milyar lira hibe desteği sağladıklarını belirtti. Pakdemirli, IPARD II programında başvuruda bulunan genç çiftçi sayısının da 12 bin 741 olduğuna dikkat çekti.

<h3>Başkan Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka olacak</h3><p>Başkan Erdoğan 2 ilde düzenlenen AK P

20 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı