• $9,2862
  • €10,7631
  • 526.038
  • 1411.41
28 Eylül 2021 Salı 08:01 | Son Güncelleme:

Tarım ve hayvancılıkta en son teknolojiler bu fuarda

Tarım ve hayvancılıkta en son teknolojiler bu fuarda

Türkiye'nin tarım ve hayvancılık teknolojilerinde ulaştığı en son nokta, Bursa'da düzenlenecek iki fuarla görücüye çıkacak. Dünyadan bini aşkın iş insanını ağırlayacak fuar, 5-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

Dünya nüfusunun 30 yıl içinde 10 milyara ulaşacağı ve tarımsal üretime olan talebin de en az yüzde 70 artacağı öngörülüyor. Günlük gıdaya erişim, Türkiye için de hayati önem taşıyor. Tarımda önde gelen şehirlerden Bursa, iki yıl aradan sonra tarım ve hayvancılık sektörünün en büyük ve en kapsamlı buluşmasına hazırlanıyor. BURTARIM 2021 Bursa 18. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'yla Bursa 13. Uluslararası Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, 5-9 Ekim tarihlerinde Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

1000 YABANCI GELECEK

En yeni teknolojilerin sergileneceği fuar, düzenlenecek şovlar ve yarışmalarla da ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, "Balkan ülkelerinin tamamı, Rusya-Ukrayna bölgesi, Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya ülkeleri, Körfez ülkeleri, Fas, Tunus Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra; Kenya, Uganda, Senegal, Etiyopya gibi Orta Afrika ülkeleri ve İran'dan pandemi şartlarına rağmen 1000'in üzerinde yabancı iş insanı bekliyoruz. Türkiye çapında 50'nin üzerinde il ve ilçeden ziyaretçi ağırlamayı hedefliyoruz. Fuarımızda Türkiye'nin tarım ve hayvancılık teknolojilerinde ulaştığı son noktayı gözler önüne sereceğiz."

BU YIL HEDEF YÜKSEK

2020'de 120 ülkeye 1 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren tarım makineleri sektörü, bu yıl 1.3 milyar dolar seviyesini hedefliyor. 2020'de yapılan ihracatın 508 milyon dolarını traktör, 575 milyon doları ekipmanlar oluşturdu. Traktör aksam ve parçaları ise ihracattan 91 milyon dolar pay aldı.

ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ MASADA

Tarımsal üretim ve hayvancılığın gelişimine yön veren en yeni teknolojiler, her iki fuara da damga vuracak. Traktör ve biçerdöverler, hayvancılık, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, sulama sistemleri, sera teknolojileri, fidan, tohum, çiçekçilik ekipmanları, hayvansal üretim makineleri fuarda sergilenen ürünler arasında başrol oynayacak. Fuarların uluslararası verimli işbirliklerine sahne olması bekleniyor.

İHRACATTA 1 MİLYAR DOLAR SINIRI AŞILDI

Türk tarım makineleri endüstrisinin sektörde dünya ortalamasının çok üzerinde bir gelişim gösterdiğine işaret eden TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal da, şöyle konuştu: "2000'lerin başında 20-30 milyon dolar seviyesinde ekipman, 30- 40 milyon dolar seviyesinde traktör imalatı yapan sektörümüz, bugün 1 milyar dolar seviyesini aşan ihracatıyla kayda değer oranlarda dış ticaret fazlası vermeye başladı. Yılbaşındaki ihracat hedefimiz bu yıl yüzde 20 büyümeyle 1.3 milyar dolar seviyesini yakalamaktı ama ağustos sonu itibarıyla yüzde 34'lük bir büyümeyi gerçekleştirdik."

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

''Akıllı maske'' kullanıcılarına rahat nefes aldıracak

İstanbul'da düzenlenen sahte para operasyonunda 2 kişi yakalandı

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor