• $ 5,6753
  • € 6,2903
  • 271.003
  • 95286.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Tarım sektörüne 16 yılda 35 milyar kredi sağladı

Türkiye genelinde toplam 400 şube ve 1000 kişilik ekiple tarım sektörüne hizmet veren DenizBank, son 16 yılda Türk çiftçisine 35 milyar liralık kredi kullandırdı.

1 birim krediyle 2.6 birim çıktı sağlayan tarım sektörü, finans sektörünün yeni ilgi odağı oldu. 2018 yılında Türkiye’de tarıma sağlanan toplam kredi oranı 100 milyar TL’ye ulaştı. 2019’da bu rakamın yüzde 10 artışla 110 milyar TL’yi bulması öngörülüyor. Tarım sektörünün Türkiye’nin cari açığını ciddi oranlarda azaltacak potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Biz de hem kurum, hem sektörün tüm paydaşları olarak bu potansiyeli açığa çıkarabilecek ekonomik ve sosyal unsurları harekete geçirmek için sürekli çalışıyoruz” dedi. DenizBank olarak Türkiye genelindeki 400 şubelerinde 1000 kişilik bir ekiple tarım sektörüne hizmet verdiklerini anlatan Koçak şunları kaydetti: 

İŞE ALIMDA ÖNCELİK 

“Yurt çapında 1.2 milyona yakın üreticimize hizmet veriyoruz. DenizBank olarak 16 senedir hizmet verdiğimiz tarım sektöründe toplam kredi hacmimiz 13 milyar TL üzerindeyken bugüne kadar kapanan kredileri de dahil ettiğimizde sektöre 35 milyar TL tutarında kredi sağladık. 2018 yılında yüzde 10’un üzerinde büyümeyle tarım sektöründe özel bankaların lokomotifi olmaya devam ettik. Çalışanlarımız ziraat mühendisleri ya da çiftçi ailelerin çocuklarından oluşuyor, yerel işgücünü istihdam etmeye özen gösteriyoruz.” 

300 ürüne destek var 

DenizBank, 300’ün üzerinde zirai ürüne finansman desteği sağlıyor. Bankanın açıklamasına göre, DenizBank’ın tarımsal girdilerin temini için vadesi 1 yıl süreli olan işletme kredileri ve tarım yatırımlarının devamı için vadesi 7 seneyi bulabilen yatırım kredileriyle sektördeki işlerin devamı için de kredi ürünleri mevcut. Üretici Kart çiftçinin yıl içindeki tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayan ve ödemeleri hasat sonrasına kadar erteleyen özel bir ürün. Üretici Kart bugün 580 bin üreticinin cebine girmiş durumda. 

Mühendise 10 bin soru

Bankanın üreticilere dijital kanallar aracılığıyla danışmanlık hizmeti sunmak üzere tasarladığı ‘Deniz’den Toprağa’ dijital platformunun tarım sektörünün en çok takip edilen kanalları haline geldiği belirtildi. Uygulamalar içinde yer alan ‘Mühendise Sor’ menüsü üzerinden bugüne kadar 10 bin üzerinde soru alındı. Bu platformlar sayesinde çiftçiler bilinçlendirilerek tarla, bahçe ve işletmelerde maliyetleri azaltılıp verim artırıldı. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Edinilen bilgiye göre, 16 yaşındaki Halit Ö., ailesiyle beraber Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzba

Kopan Kaya Parçası Gencin Üstüne Böyle Düştü!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bir yanda okyanus diğer yanda çöl: Moritanya

3 ayda yapıyor... Tanesini 15 bin liradan satıyor