• $7,3703
  • €8,8963
  • 408.611
  • 1545.11
21 Şubat 2021 Pazar 07:00 | Son Güncelleme:

‘Tarım OSB'leriyle 50 bin yeni istihdam

‘Tarım OSB'leriyle 50 bin yeni istihdam
- OSMAN NURİ CERİT

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara, İzmir, Eskişehir, Şanlıurfa, Batman ve Zonguldak'ta Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kuracak. TDİOSB bölgelerine bu yıl 51 milyon lira kredi verilecek. Bugüne kadar OSB'lerde yaklaşık 700 parselde üretime geçilirken buralarda 4 bin kişi istihdam edildi.

PROJE 16 İLE ULAŞACAK

OSB'lerin tamamının bu yıl faaliyete geçmesiyle birlikte yıl içerisinde 50 bin kişi tarımda istihdam edilecek. Bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetleri için 16 ilde kurulmaya başlanan TDİOSB'lar bünyesinde besi ve süt sığırcılığı, koyun ve keçi yetiştiriciliği, manda yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ile seracılık, meyvecilik, fide ve fidancılık, çiçekçilik, tohumculuk faaliyetleri yürütülecek. Projeye tüm üreticiler başvurabilirken, başvurular Valiliklere yapılıyor. Proje ile orta ve büyük ölçekli modern tarımsal işletmelerin sayısal olarak artırılmasına katkı sağlamak amaçlanırken markalaşmayla yetiştirici gelirlerinin de artırılması hedefleniyor.

BESİCİLİK DE VAR, SERA DA

Ankara-Çubuk, Amasya-Suluova, Gaziantep-Oğuzeli, Eskişehir-Beylikova, Hatay-Altınözü-Enek, Kars, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa ve Batman'da besicilik OSB'lerinin kurulumu tamamlanacak. Yalova-Çiftlikköy'de çiçekçilik, Denizli-Sarayköy, Ağrı-Diyadin ve Samsun-Bafra'da ise sera OSB'lerinde sona gelinirken, İzmir Dikili ve Zonguldak Çaycuma'da ise sera bölgeleri için inşaat çalışmalarına bu yıl başlanacak.

<p>Bu süreç şu şekilde ilerleyecek:<br></p><p>İllerimiz 100 bin nüfusa düşen vaka  sayısı baş

Kontrollü normalleşme nasıl olacak?

Kaza sonrası kamyonun kasasında yabancı uyruklu 114 kişi çıktı

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Karaman'da ziyarete açıldı

Kütahya'da kızıl geyiklerin beslenme anları fotokapana yansıdı