• $8,3095
  • €10,1116
  • 498.608
  • 1454.25
15 Aralık 2020 Salı 11:27 | Son Güncelleme:

Tarihlerinde bir ilk oldu: Türkiye ile Ukrayna arasında kritik imza

Tarihlerinde bir ilk oldu: Türkiye ile Ukrayna arasında kritik imza
DHA

Türkiye ile Ukrayna savunma alanında stratejik anlaşmalara imza atarak, silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve korvet tipi gemilerin ortak üretimini de kapsayan önemli anlaşmalarda mutabık kalındı.

Türkiye ile Ukrayna savunma alanında stratejik anlaşmalara imza atarak, silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve korvet tipi gemilerin ortak üretimini de kapsayan önemli anlaşmalarda mutabık kalındı. 

DHA'da yer alan haberde Ukrayna Savunma Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki heyetin Kiev ziyareti kapsamında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için Türk şirketleri ile teknoloji paylaşımı, korvet tipi gemi ve SİHA’ların üretimi konusunda anlaşmalar imzalandı. Hükümetler arasında varılan anlaşmaların ele alındığı görüşmede, Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanında iş birliğinin stratejik nitelikte olduğunun kaydedildiği ifade edildi. 

İLK SOMUT ANLAŞMALAR İMZALANDI

Açıklamada sözlerine yer verilen Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Karadeniz-Azak bölgesinde güvenliği artırmaya ve Ukrayna donanmasının güçlendirilmesine yönelik projelere öncelik verildiğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin son Türkiye ziyaretinde varılan mutabakatlar kapsamında ilk somut anlaşmaların imzalandığını belirten Taran, Zelenskiy’nin Türk teknolojileri ve yatırımları sayesinde Ukrayna savunma sanayisinin ivme kazanacağı temennisinde bulunduğunu hatırlattı. İsmail Demir ise Türkiye ile Ukrayna'nın savunma alanında birçok ortak iş birliği imkanına sahip olduğunu vurgulayarak, anlaşmaların iki taraf için de faydalı sonuçlar vereceğini ifade etti. Ayıca Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın askeri alanda ilk kez dış ticari anlaşmalar imza attığı belirtildi.

Ekim ayında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Türkiye ziyareti sırasında Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir arasında ortak askeri sanayi projeleri kapsamında niyet beyanı, Taran ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasında ise Askeri Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı.


Haberin Özeti

Türkiye ile Ukrayna arasında silahlı insansız hava araçları ve korvet tipi gemilerin ortak üretimini de kapsayan anlaşmalarda mutabık kalındı.

NEDEN ÖNEMLİ?
• Ukrayna Savunma Bakanlığı, askeri alanda ilk kez dış ticari anlaşmalara imza attı.
• ABD tarafından Türkiye'ye yönelik S-400 yaptırımının hedefinde yer alan Savunma Sanayii Başkanlığının Ukrayna ile yaptığı anlaşmalar, stratejik bir önem taşıyor.
<p>Almanya'nın Frankfurt kentinde tedavi için hastaneye giderken yolda rahatsızlanan Türk vatandaşı

Almanya'da hastaneye giden Türk vatandaşını darp ettiler

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı