• $9,5382
  • €11,1028
  • 548.81
  • 1455.42
29 Ağustos 2021 Pazar 10:08 | Son Güncelleme:

Tarih belli oldu: Yusufeli Barajı'nın son harcı Başkan Erdoğan'ın katılacağı törenle atılacak

Tarih belli oldu: Yusufeli Barajı'nın son harcı Başkan Erdoğan'ın katılacağı törenle atılacak

Türkiye'nin en yüksek dünyada ise üçüncü en yüksek baraj olacak olan Yusufeli Barajı'nda sona gelindi. İnşaatın son harcı Başkan Erdoğan'ın katılacağı törenle atılacak

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatı açılışa hazır.

Sabah'ta yer alan haberde yapımına 26 Şubat 2013 tarihinde o dönem başbakan olan Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans bağlantısı ile temeli atılarak başlanan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatı tamamlandı.

275 METRELİK GÖVDE

Türkiye'nin gurur projelerinden biri olan ve gövdesi 4 milyon metreküp beton dökülerek inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatına temsili son metreküp beton harcı önümüzdeki hafta Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile yapılacak törenle dökülecek.

275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı'nda, 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 2.5 milyon insanın elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Türkiye'nin özkaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen ve gövde yüksekliği 100 katlı gökdelene eş değer olan Yusufeli Barajı'nda 4 milyon metreküp beton kullanıldı.

'ZOR ŞARTLARDA BAŞARDIK'

Barajda beton işlemlerinin tamamladığını ve dökülecek son beton için Başkan Erdoğan'ı beklediklerini ifade eden Limak İnşaat Altyapılar Genel Müdürü Mustafa Baştürk, "2013 yılında kazı çalışmalarıyla projeye başladık. Şu anda gövde betonunu tamamladık. Sadece bir mikserlik beton ayırarak Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla dökelim istiyoruz.

Diğer üniteleri de yaklaşık yüzde 98 mertebesinde tamamladık. İnşaat başladığından itibaren ortalama 3 bin 500 işçi ile 100 Türk mühendis çalıştı. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Bu arkadaşlarımızla zor şartlarda yapılan bir projenin, zor şartlarda yapılan imalatların çözümüne beraber ortak olduk ve zor şartlarda bu işi başardık" ifadelerini kullandı.

'GURUR DUYUYORUZ'

Duvar gövdesinin 36 metre konsolla durmakta olduğunu ifade eden Baştürk, "Bu yapı bildiğimiz yapılardan zordur. Gerek döküm gerek kalıp üretimi ve çözümü manasında üreterek yaptık. Bunun için de gurur duyuyoruz.

Arkadaşlarımız 275 metre yüksekliğinde, konsol ve altı boş bir yerin üstünde çalıştılar. Büyük işler başardık. Bu baraj, kendi kategorisinde dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin en yüksek barajı. Baraj kapsamında toplam 72 kilometre yol ve bunun 57 kilometresi tünel olarak yaptık" diye konuştu.

BİR BEBEK GİBİ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE BÜYÜDÜ

İnşaat Mühendisi Nihan Akkaya ise, "Proje kapsamında 20 kadın mühendis olarak görev almaktayız, her birimin içindeyiz. Bundan da ayrı gurur ve mutluluk duyuyoruz. Beton döküldüğü ilk gün de buradaydık, beton bitti yine buradayız.

Başından sonuna kadar burada olmak çok güzel bir duygu. Baraj gövdesi bir bebek gibi gözümüzün önünde büyüdü. Her adımını tek tek gözlemleme şansımız oldu. Bu da büyük bir şanstı bizim için" dedi.

  • Yusufeli Barajı son durum
  • Yusufeli Barajı son dakika
  • Yusufeli son harç atma töreni
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti