• $13,4469
  • €15,3059
  • 767.299
  • 1879.09
31 Ekim 2021 Pazar 23:12 | Son Güncelleme:

Süveyş'i by-pass TIR'ı

Süveyş'i by-pass TIR'ı

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Süveyş Kanalı geçişli 20 gün süren yük taşımacılığına yeni alternatif TIR'lar oldu. BAE'den ‘TIR Karnesi' kapsamında başlatılan ilk seferlerle teslimat süresi üçte iki oranında azaldı.

Hem Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) hem de Pakistan'dan Türkiye'ye 'TIR Karnesi' kapsamında ilk taşımalar başladı. BAE'den yola çıkan ve İran'a Basra Körfezi üzerinden hareket ederek "intermodal taşımacılık" vasfı kazanan nakliye, iki ülke arasında TIR Karnesi kapsamında yapılan ilk taşıma olarak kaytlara geçti. Alüminyum ve silika cinsi eşyanın getirildiği seferin çıkış noktası, BAE'nin Ras al Khaima kenti oldu.

GÜRBULAK'TAN GİRİŞ

Söz konusu yükler, denizyolu etabında BAE'deki Sharjah Limanı'ndan İran'daki Bender Abbas Limanı'na Basra Körfezi üzerinden götürüldü. Sonrasında Türkiye'ye Gürbulak Sınır Kapısı'ndan giren yükler, İskenderun'a ulaştırıldı. Süveyş Kanalı geçişli Sharjah-Mersin güzergahında denizyoluyla 20 gün sürecek taşıma, TIR Karnesi sayesinde bu güzergahla 6 ila 8 günde yapılabilecek. Böylece teslimat süresi üçte iki oranında azaltılacak. Aynı zamanda nakliye masraflarının da ciddi oranda azalmasıyla alıcı ve göndericiler için avantaj oluşacak. Dünya genelinde yaşanan konteyner kısıtlılığının yarattığı maliyet artışı ve teslimatta gecikme gibi sorunlardan da bu yolla kaçınılması sağlanacak. Söz konusu süreç, Türk nakliyecilerin BAE varışlı taşımaları için de yapılabilecek. Türkiye ile BAE arasındaki karşılıklı ticaret son 5 yılda 9,5 milyar doları buldu. Bu nedenle söz konusu gelişmenin ithalat ve ihracata alternatif oluşturmasının yanında, zamandan ve maliyetten ciddi bir tasarruf sağlaması bekleniyor.

KRİZ YAŞANMIŞTI

Ever Given adlı yük gemisi, Mart 2021'de Süveyş Kanalı'na sıkışarak deniz ticaretini felç etmişti. Kurtarma çalışmaları haftalar sürmüş yaşanan tıkanıklık deniz nakliyeciliğinin maliyetini artırmıştı. Gemiler daha uzun rotalara yönelirken o tarihte çeşitli alternatifler de gündeme gelmişti.

PAKİSTAN İLE DE İLK TIR KARNELİ TAŞIMA

İslamabad-Tahran-İstanbul kara ulaştırma koridoru üzerindeki ilk karayolu taşıması da bu ay içinde TIR karnesi kapsamında yapıldı. Koridorun 5 bin 300 kilometrelik ilk seferiyle taşınan yükler, İstanbul Muratbey Gümrük Müdürlüğüne ulaştı. Seferde, Pakistan'dan ithal edilen bisiklet lastiği ve kumaş cinsi eşya getirildi. Pakistan ile kurulan bu koridorla halihazırda 1 ay süren denizyolu taşımasının, kara yolunda 10 ila 12 güne indirilmesi ve iki ülke arasındaki ticaretin daha da hızlanması öngörülüyor. Özellikle konteyner krizinin yaşandığı bu dönemde ihracatçı firmalar için zaman ve maliyet avantajı sağlayacak bu yeni koridor da Türkiye'nin taşımacılık ve dış ticaret işlemleri için sürdürülebilir niteliğe kavuşması bakımından önem taşıyor.

TIR KARNESİ NEDİR?

TIR Karnesi, uluslararası kara taşımacılığını, dolayısıyla uluslararası ticaretin kolaylaştırılmasını sağlayan bir gümrük transit belgesi olarak kullanılıyor. Eşya, TIR karnesi himayesinde hareket noktasındaki gümrük idaresinden varış noktasındaki yere kadar bir prosedür altında taşınıyor. TIR karnesi, tek bir TIR taşıması için düzenleniyor. Eşya, hareket, transit ve varış gümrüklerine TIR karnesi ile beraber sunuluyor ve ilgili gümrük idaresine onaylatılıyor. Bu işlemden sonra kefil kuruluşa iletilmek üzere karne, tır işlemlerinin yürütüldüğü odaya iade ediliyor.

Dünyada 3'üncü olacak... Dev projede geri sayım başladı
Dünyada 3'üncü olacak... Dev projede geri sayım başladı

Dünyada 3'üncü olacak... Dev projede geri sayım başladı

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu