• $8,0837
  • €9,7309
  • 462.207
  • 1392.17
01 Nisan 2021 Perşembe 22:46 | Son Güncelleme:

Suudiler 'Made in Turkey'den vazgeçmiyor

Suudiler 'Made in Turkey'den vazgeçmiyor

Reuters ajansı, Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye uyguladığı gayri resmi boykot nedeniyle ülkede büyük bir karaborsa piyasasının geliştiğini yazdı.

Haberde, alternatifi olmayan Türk mallarının farklı rotalar üzerinden bir şekilde ülkeye girdiği belirtildi. Habere göre ilk iki ayda Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı yüzde 9 oranında azaldı.

ROTA UMMAN-ÜRDÜN

Ancak bu dönemde Umman ve Lübnan'a gönderilen Türk malı tekstil, kimyasal ve mücevheratın sıra dışı biçimde yüzde 200 ila 400 arasında yükseldiğine dikkat çekildi. Haberde bazı Türk ihracatçıların mallarını Umman ve Lübnan üzerinden Suudi Arabistan'a yollamaya devam ettiği, 'Made in Turkey' etiketlerinin kaldırıldığı ve karaborsanın giderek genişlediği öne sürüldü. Haberde bir ticaret şirketi yetkilisinin "Ana müşteri olarak Suudi Arabistan'a dayalı satış yapan bazı firmalar, satışı sürdürebilmek için üretim hatlarının rotalarını değiştirdi" sözlerine de yer verildi. Bir diplomat ise alternatifi olmayan Türk mallarının bir şekilde ülkeye girdiğini anlattı.

<p>Peki, piyasalar haftaya nasıl başladı? Piyasalar bugün neyi  fiyatlıyor? Alternatif yatırım araçl

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

NASA'nın Mars'taki helikopteri 'Ingenuity' ilk uçuşunu yaptı

2 bin yıllık Roma yolu gün yüzüne çıkarılıyor

Gökyüzünün hakimleri DHMİ Havacılık Akademisinde yetişiyor