• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
20 Haziran 2021 Pazar 22:30 | Son Güncelleme:

Sürdürülebilir üretim için sanayici platform kurdu

Sürdürülebilir üretim için sanayici platform kurdu

Üretim ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken çevrenin ve doğal yaşamın da korunmasını amaçlayan İSO, “Sürdürülebilirlik Platformu”nu kurdu. Platform, sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratacak pek çok çalışmaya imza atacak.

Müsilaj sorunuyla birlikte bir kez daha Türkiye gündemine yerleşen çevre sorunları, sürdürülebilirlik kavramının önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Hükümetler ve toplumun yanı sıra özel sektör kuruluşlarının da elini taşın altına koyması gereken bu süreçte 360 firmanın üye olduğu İstanbul Sanayi Odası (İSO) harekete geçti.

REKABETTE ÖNEMLİ

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Riskleri göz önünde bulundurarak, bir an önce aksiyon almamız gerektiği düşüncesiyle 'İSO Sürdürülebilirlik Platformu'nu kurduk ve platform çalışmalarına başladı" dedi. Kalkınma anlayışlarında, üretim ve sanayi stratejilerinde çevresel sorunlara ve iklim değişikliğine yer vermeyen ülkelerin, uluslararası rekabette kaybedeceği yeni bir dünya düzeniyle karşı karşıya olduklarını belirten Bahçıvan şunları kaydetti:

ANLAŞMA İMZALANSIN

"Türkiye, G20 ülkeleri içinde henüz Paris İklim Anlaşması'nı imzalayan ama parlamentosunda onaylamayan tek ülke. Biz Türk sanayicileri olarak, 'Paris İklim Anlaşması'nı parlamentosunda onaylamış bir kulübün üyesi olmak istiyoruz. Uluslararası anlaşmaların hatırına değil, çocuklarımızın saf ve temiz kalpleri için 'Sürdürülebilir dünya' demek zorundayız. Bu bizim insani, vicdani ve de tarihi sorumluluğumuzdur."

5 TEMATİK ALANDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Erdal Bahçıvan, bahsettiği vizyon kapsamında sürdürülebilirlik çalışmalarını beş tematik alanda yürüttüklerine işaret ederek, bu alanları "İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Sanayi", "Döngüsel Ekonomi", "İşin Geleceği", "Güvenli Çalışma Ortamı", "Sürdürülebilir Finans" olarak açıkladı. Platform kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Bahçıvan, sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla yoğun ve seri sürdürülebilirlik eğitim programları düzenleyeceklerini söyledi.

GİRİŞİMCİLER DESTEKLENECEK

Platform sayesinde sürdürülebilirlik alanında kayda değer çalışmalar yürüten sanayici, akademisyen, kamu, özel sektör ve STK temsilcilerinin katılımıyla önemli bir sinerji yaratılacak. Sürdürülebilirlik alanında üretim, araştırma ve geliştirme yapan kişi ve kurumların elde ettiği yenilikçi deneyim ve birikimleri paylaşmalarını ve işbirlikleri geliştirmelerini sağlamak üzere 'İSO Açık İnovasyon Platformu' hayata geçirildi. İSO Genç Araştırmacı Programı'yla 21. yüzyılın akademik önderliğini yüklenecek genç araştırmacıların sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları desteklenecek. Gelenekselleşen İSO Sanayi Kongresi bu yıl sürdürülebilirlik temasıyla bir zirve şeklinde düzenlenecek.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?