• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
31 Mart 2021 Çarşamba 22:46 | Son Güncelleme:

Suda kritik eşik aşıldı

Suda kritik eşik aşıldı

Son yağışlarla içme suyu barajları İstanbul'da yüzde 72, İzmir'de yüzde 76 doluluğa ulaşarak geçen yılı geçti. Bakan Pakdemirli “İstanbul ve İzmir için bu yıl sorun yok. Ankara'da ise Gerede hattı çalışmaya başladı, bir sıkıntı olmayacak” dedi.

Baraj doluluk oranında İstanbul ve İzmir kritik sınırı aşarken sadece Ankara geçen yılın altında kaldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "İstanbul ve İzmir için bu yıl sorun yok. Ankara'da ise Gerede hattı çalışmaya başladı, bir sıkıntı olmayacak" dedi. Katıldığı Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'n "Biz, su fakiri bir ülke değiliz ama su stresi yaşayan bir ülkeyiz" diyen Pakdemirli, Türkiye'nin su ihtiyacının iki yıllık toplamının barajlarda biriktirildiğini söyledi.

İSTANBUL VE İZMİR İYİ

İçme suyu barajlarında 31 Mart 2020'de yüzde 58 doluluk oranının şu an yüzde 52 olduğunu belirten Pakdemirli "Yani yüzde 10 geriden geliyoruz. Sulama barajlarında geçen yıl 31 Mart'ta yüzde 51 doluluk vardı, bugün yüzde 43 doluluk var. Enerji barajlarında geçen yıl yüzde 48 doluluk varken, şu anda yüzde 41 doluluktayız" dedi. Ankara'da geçen yıl yüzde 23 olan doluluk oranının bugün yüzde 12 olduğunu söyleyen Pakdemirli "İstanbul'un yüzde 65 doluluğu şu anda yüzde 72. İzmir'in geçen yıl yüzde 73 doluluğu, şu anda yüzde 76. Geçen yıla göre İstanbul ve İzmir daha iyi durumda" dedi.

GEREDE DEVREYE GİRDİ

Yağış rejimine göre Ankara'nın geriden geldiğini anlatan Pakdemirli "Ankara'da henüz açılışını yapmadığımız ama devreye aldığımız Gerede İletim Tüneli'miz var. Oradan senede 360 milyon metreküp su geliyor. Ankara'nın yıllık ihtiyacı 400 milyon metreküp civarında. Oradan gelen akışla beraber, karın da yağdığını dikkate aldığımızda akışın düzene girmesiyle Ankara'da sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Çünkü diğer havzalardan su taşımaya başladık, Gerede hattı çalışıyor, Ankara'nın da bir sıkıntısı olmayacak" dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN 2 KATI BARAJ

Pakdemirli, tarım ve sanayi de suyun verimli kullanılması için yapılan çalışmalara da değinerek "Sulama alanında son 20 yılda 255 milyar liralık yatırım yaptık. Yaklaşık 7 bin tesis ve 600 baraj yaptık. Cumhuriyet tarihinde AK Parti iktidara gelene kadar 276 baraj yapılmış. Yani Cumhuriyet tarihinin 2 katı baraj yapıldı. 45 milyar metreküp su depolama yapılabiliyor, bu da Türkiye'nin yıllık ihtiyacının yüzde 10 eksiği kadar oluyor. Bu yıl 51 baraj daha yapacağız" dedi. Türkiye'nin şu an normale göre yüzde 20, önceki yıla göre de yüzde 16 daha az yağış aldığına işaret eden Pakdemirli "Fırat, Dicle ve Konya havzalarında su önümüzdeki 80 yılda yetmemeye başlayacak" dedi.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü