• $8,3119
  • €10,0182
  • 476.823
  • 1345.15
16 Aralık 2020 Çarşamba 11:23 | Son Güncelleme:

Son dakika: Yılbaşı öncesi hesaplara yatacak... Milyonlarca esnafa hibe desteği müjdesi!

Son dakika: Yılbaşı öncesi hesaplara yatacak... Milyonlarca esnafa hibe desteği müjdesi!

Son dakika gelişmelere göre, Başkan Erdoğan'ın açıkladığı esnaf destek paketinin detayları belli oldu. Toplamda 5 milyar liralık destek paketiyle milyonlarca esnafın yüzü gülecek. Yılbaşından önce hesaplara yatması planlanan hibe desteği ile esnafa ilk kez doğrudan destek sağlanmış olacak.

Esnafa hibe desteği paketi geçtiğimiz günlerde Başkan Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Milyonlarca esnafı ilgilendiren hibe desteği paketinin son dakika detayları belli oldu. Yılbaşından önce ödenmesi ön görülen 1000 TL'lik hibenin kimlere verileceği ise Ticaret Bakanlığı tarafından görüşüldü.

HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

Birinci adımda, taksi, dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlerin yararlanacağı desteğe ilişkin tebliğ yürürlüğe girecek. Bu hafta başvuruların toplanması ve ödeme takviminin açıklanması bekleniyor. Destek ödemelerinin yeni yıla girerken yapılacağı belirtiliyor.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ MİKTARI NE KADAR?

İşyeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750, küçük şehirlerdeki esnafa 500 lira kira yardımı yapılacak. Bugün itibarıyla 30 büyük şehirde toplam 1 milyon 486 bin, 51 ilde de 497 bin esnaf bulunuyor. Salgından etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira da destek ödemesi yapılacak.

Hibe desteği başvuruları ise  e-devlet üzerinden yapılacak.

ESNAFA NEFES ALDIRACAK

Başkan Erdoğan tarafından açıklanan ve KDV indirimi, stopaj avantajı, esnafa kira ve hibe desteği ile turizm yükümlülüklerinin ertelenmesi gibi destekleri içeren paket, iş dünyası temsilcileri tarafından büyük bir memnuniyetle karşıland. Sektör temsilcileri, destek paketinin esnafın salgın kayıplarını azaltacağını belirtiyor.


Haberin Özeti

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı 5 milyar liralık esnaf destek paketinin detayları belli oldu. Yılbaşından önce hesaplara yatması planlanan hibe desteği ile esnafa ilk kez doğrudan destek sağlanmış olacak.

DETAY
• İlk etapta taksi dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler yararlanacak.
• Hibe desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.
• İşyeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750 TL, küçük şehirlerdeki esnafa 500 TL kira yardımı yapılacak.
• Salgından etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca 1000 lira destek ödemesi yapılacak.
<p>Peki muhalefet kendi yarattığı erken seçim gündemini neden kapattı? Türkiye'yi geçmişte erken seç

CHP'nin erken seçim gündemi neden kapandı?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor