• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
29 Mart 2021 Pazartesi 20:00 | Son Güncelleme:

son 3 yılda yüzde 40 artış var! Türkiye'den 57 ülkeye tropikal meyve ihracatı

son 3 yılda yüzde 40 artış var! Türkiye'den 57 ülkeye  tropikal meyve ihracatı

Türkiye'nin tropikal meyve ihracatı son 3 yılda yüzde 40 arttı. 2020 yılında 57 ülke ve bölgeye 6.4 milyon dolarlık tropikal meyve ihraç edilirken, ilk sırayı kivi alıyor. Hedef en büyük pazar olan AB'ye ihracatı artırmak.

Türkiye'nin tropikal meyve ihracatı 7 milyar dolara koşuyor. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye geneli tropikal meyve ihracatının son 3 yılda yüzde 40 arttığını söyledi. Uçak, "Tarım ve gıdada ülke olarak markalaşmanın yolu katma değerli ürün üretmekten, dünyanın talep ettiğini üretmekten geçiyor. Türkiye, tropikal meyvede ithal eden ülke konumundan şu anda 57 farklı ülke ve bölgeye ihraç eden ülke konumuna geldi. Türkiye geneli tropikal meyve ihracatımız 2018 yılında 4 milyon 690 bin dolar, 2019 yılında 5 milyon 110 bin dolarken 2020 yılında 6 milyon 461 bin dolara ulaştı" ifadelerini kullandı.

ÜRÜN GAMI GENİŞLEDİ

Hayrettin Uçak, açıklamasında şunları söyledi: "Ülkemizde yetiştirilen, ihraç edilen tropikal meyve çeşitlerini artırarak katma değer zincirimizi gitgide büyütüyoruz. Kivi ve avokadoyla başladığımız bu yola ejder meyvesi, çarkıfelek, karambola, papaya, mangost, guava armudu, mango, ananas, hindistan cevizi, yaban mersini, kumkuat gibi ürünleri ekleyerek tropikal meyvede ürün gamımızı genişlettik. Türkiye, iklimi, toprağı, biyoçeşitliliği, coğrafi konumuyla planlı, programlı ve iyi tarım uygulamalarına bağlı kalarak geleneksel ürünler kadar yeni alternatif ürünleriyle de daha fazla pazara ulaşabilecek, ihracatını daha üst seviyelere taşıyacak konumdadır."

ANTALYA BAŞI ÇEKİYOR

Örtü altı tarımın başkenti Antalya'da da, üreticiler son yıllarda tropikal ürünlere yöneldi. Kentte, avokadodan mangoya, muzdan pitayaya kadar pek çok tropikal meyveyi neredeyse her mevsim üretmek mümkün hale geldi. Tropikal meyve üretiminde Gazipaşa ve Alanya ilçeleri öne çıkıyor. Ancak son yıllarda Manavgat, Serik ve Aksu'da da ciddi yatırımlar yapıldı. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, "Bizim iş insanlarına baktığımız zaman 2014 yılıyla 2020 yılı arasında yaklaşık yüzde 70'lik fark var. Yüzde 70'i artık tarıma, örtü altına yatırım yapmaya başladı" değerlendirmesinde bulundu.

EJDER MEYVESİ İYİ KAZANDIRIYOR

Halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen pitaya da üretimi artan ürünlerden. Faydası saymakla bitmeyen meyvesinin tanesi, 10 ila 20 lira arasında satılıyor.

EN BÜYÜK İLGİ RUSYA'DAN

Türkiye'den son yıllarda en çok tropikal meyve alan ülke Rusya. Hayrettin Uçak, "1 milyon 271 bin dolarla Rusya, 863 bin dolarla Lübnan, 463 bin dolarla Romanya en fazla tropikal meyve ihracatı gerçekleştirdiğimiz ilk üç ülke arasında yer alıyor. 418 bin dolarla Libya, 374 bin dolarla Ukrayna, 287 bin dolarla Dubai, 226 bin dolarla İspanya, 229 bin dolarla Özbekistan, 192 bin dolarla Bulgaristan, 183 bin dolarla Almanya ihracatımızda ilk 10'da yer alan ülkeler arasında" değerlendirmesinde bulundu.

İLK SIRADA 4 MİLYON DOLARLIK DIŞ SATIŞLA KİVİ YER ALIYOR

Ürün çeşitliliğinin artmasında, tropikal meyveler gibi katma değerli ürünler üretilmesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri'nin kurulmasının önemine değinen Uçak, şöyle devam etti:

"Tarıma Dayalı İhtisas OSB'lerin devreye girmesiyle birlikte, Türkiye geneli tarım ürünleri ihracatımızı 30 milyar dolara çıkaracağız. Türkiye'nin yaş meyve sebzede Avrupa'da bir bilinirliği var. Tropikal meyvenin en büyük tüketici pazarı AB'ye ihracatımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Tropikal meyve ihracatımızın büyük çoğunluğunu yaklaşık 4 milyon dolarlık kısmını kivi oluşturuyor. 2019 yılına göre kivi ihracatımız 2020'de yüzde 28 artarak 4 milyon 123 bin dolara ulaştı. İkinci en fazla ihraç ettiğimiz ürün olan avokadoda ise ihracatımız 2019 yılına göre 2020'de yüzde 22 artarak 1 milyon 489 bin dolar tutarında gerçekleşti. Yaban mersini ise 518 bin dolarla en çok ihraç ettiğimiz üçüncü ürünümüz."

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de