• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Mart 2018 Pazartesi 01:00 | Son Güncelleme:

Sivaslı İstanbul’a YHT ile 5.5 saatte gelecek

Sivaslı İstanbul’a YHT ile 5.5 saatte gelecek

Ankara-Sivas arasını 2 saate düşürecek yüksek hızlı tren projesinde ilk ray serimi gerçekleşti. Proje tamamlandığında Sivas’tan İstanbul’a 5.5 saatte seyahat edilebilecek. 

MİRAY ÇİMEN

Ankara- Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate düşürecek yüksek hızlı tren projesinde üst yapı çalışmaları başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katılımıyla Ankara-Sivas YHT hattı ilk ray serimi töreni Yozgat Yerköy’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin yollarını bölünmüş yol haline getirdiklerini ve getirmeye devam ettiklerini ifade eden Arslan, kaderine terk edilen demiryollarının devlet politikası haline getirildiğini ve ülkenin bir baştan bir başa demiryolları ağlarıyla örülmesi için çalışma başlattıklarını kaydetti.

HAVALİMANI GELİYOR 

Yozgat’a yapılacak havalimanının ihale sürecinin tamamlandığını ve sözleşmenin imzalandığını belirten Arslan, “Bugünlerde başlıyoruz işe. Kısa sürede Yozgatlı buradan ister İstanbul’a ister İzmir’e ister Antalya’ya ister yurtdışına uçabilecek” ifadelerini kullandı. Arslan, daha önce yurt dışından ray alan Türkiye’nin Karabük’te ray üretir hale geldiğini ifade ederek, “Ülkemizin ray ihtiyacını da ülkemizden karşılar hale geldik. Bunları yaparken devam eden bin 870 kilometre yüksek hızlı tren hattında çalışıyoruz, bin 290 kilometre hızlı tren hattında çalışıyoruz. 807 kilometre konvansiyonel hatta çalışıyoruz. Bin 318 kilometre yolun ihale süreçleri devam ediyor. Proje aşamasında olan 6 bin 200 kilometre demiryolu çalışmamız var. Toplam 15 bin 500 kilometre inşaat, ihale ve proje çalışması yapıyoruz” dedi.

TESTLER  TAMAMLANIYOR

Yüksek hızlı tren olarak Ankara, Eskişehir, Konya, İstanbul arası çalışıldığını ifade eden Arslan, bu sene Konya-Karaman’ı bitirip, hizmete sunacaklarını, devamında ise Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas’ı bir sene içinde projedeki çalışmaları bitirip, önümüzdeki yıl testlerine başlayacaklarını ve 2,5-3 ay içinde testleri tamamlayıp, 2019’da hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi. 

Eskiden hayal edilemezdi

Arslan, “Seyahat süresi, Ankara’dan Yozgat’a bir saat, Yozgat’tan Sivas’a bir saat. Yani Sivas, Yozgat, Ankara iki saat. Ankara’dan İstanbul’a inşallah 3.5 saat. 5.5 saatte Sivaslı İstanbul’a gidebilecek” diye konuştu.4,5 saatte Yozgatlı İstanbul’a gidebilecek. Eskiden bunlar hayal edilmezdi” dedi.  

İzmir'e uzanıyor

Ankara-Polatlı-Afyon-İzmir hattını çalıştıklarını ve 2020’de de bu hattın bitirileceğini anlatan Arslan, Erzincan, Erzurum ve Kars’a hızlı trenin gideceğini, Bakü-Tiflis-Kars hattını da kullanarak, Çin’e kadar gidilebileceğini kaydetti. 

Toplamda 405 km

Projenin uzunluğunun 393 kilometre olduğunu belirten Arslan, Başkentray’ın da dahil edilmesiyle toplam uzunluğunun 405 kilometre olduğunu söyledi. Arslan, hattaki 49 tünelin, 54 kilometresinin bittiğini ifade etti. 

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır