• $8,1629
  • €9,7439
  • 457.072
  • 1379.06
09 Nisan 2021 Cuma 07:01 | Son Güncelleme:

Şezlong iskelesine sıkı kural

Şezlong iskelesine sıkı kural
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Şezlong fırsatçılığına bakanlık son veriyor. Deniz üstüne iskele kurup, haraç gibi şezlong bedeli alınması tarihe karışıyor. Yeni genelgeyle iskeleler sadece denize girmenin mümkün olmadığı ve güneşlenme imkanı bulunmayan kayalıklara kurulabilecek.

Sahil şeritlerindeki işletmelerin, denize iskele kurup, buralarda vatandaşa fahiş fiyatlarla güneşlenme alanı sunması son buluyor. Sahiller vatandaşa kalıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı sahillerde güneşlenme iskelelerinin yer seçimi kurallarını belirledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından imzalanarak illere gönderilen 'rekreaktif amaçlı iskele genelgesine' göre; iskeleler denize girilmesinin mümkün olduğu kumluk, çakıllık kıyı alanlarında yapılamayacak; sadece denize girmenin ve kıyıda güneşlenme imkanının bulunmadığı, kıyının kayalık karakter gösterdiği alanlarda yapılabilecek.

SÖKÜLEBİLİR AHŞAP OLACAK

Söz konusu genelgeyle rekreaktif amaçlı iskelelerin yapısı ve malzemesi de standarta bağlandı. Buna göre iskeleler çevreye duyarlı, sökülüp takılabilir ahşap ve benzeri malzemeden yapılacak. Yalnızca denize girme, güneşlenme ve amatör su sporları gibi faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılacak. Ve bu iskelelere hiçbir suretle deniz taşıtı yanaştırılamayacak, bağlanmayacak.

TİCARİ FAALİYET YASAK

Son yıllarda iskelelerin üzerinde kurulan kapalı alanların vatandaşlara ve turistlere yüksek fiyatlarla kiralanması sık sık gündeme geliyordu. Genelgeyle bu sorun da çözüme kavuştu. Buna göre rekreaktif amaçlı iskele üzerinde kapalı alan oluşturulamayacak, kıyının kamuya açık kullanımı engellenmeyecek ve ticari faaliyet amacıyla kullanılmayacak. Genişliği üç metreyi, kıyı çizgisinden itibaren toplam alanı 100 metrekareyi aşmayacak. Ve aralarında kuş uçuşu en az 150 metre mesafe bulunacak.

KIYILARDA İSKELE KİRLİLİĞİ BİTECEK

Bordum Türkbükü'ndeki iskelelerde günlük şezlong kirası 1000 TL'ye kadar çıkıyor. Yapılacak düzenlemeyle hem iskele kirliliği bitecek hem de sahiller vatandaşa kalacak.

MEVCUTLAR İÇİN SON TARİH 2030

Söz konusu genelgeye göre kiralaması yapılmış iskelelerden kalan izin süresi 31 Aralık 2030 tarihinden önce sona erenler izin süresi sonuna kadar, bu tarihten sonraki olanlar ise yine en çok 31 Aralık 2030'a kadar kullanılabilecek. İmar planı onaylanmış, ön izinden kullanım iznine geçiş aşamasında olan iskelelerden Genelgede belirtilen kurallara uygun olanlar da yine en çok 31 Aralık 2030'a kadar izinlendirilebilecek. Ayrıca onaylı imar planı bulunmamakla birlikte ön izin sözleşmesi devam eden veya imar planı bulunsa bile ön izin/kullanım izni/irtifak hakkı sözleşmesi veya kira sözleşmesi bulunmayan iskeleler; genelgede belirtilen kurallar kapsamında değerlendirilecek.

<p>Libya ile çok yönlü anlaşmaların olacağını belirten Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray

Türkiye'nin Ukrayna ve Libya siyaseti nasıl olacak?

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler

Petranboard'u kapan zirveye koştu

Muş'un yüksek kesimleri beyaz örtüyle kaplandı