• $9,5852
 • €11,1868
 • 555.901
 • 1492.93
24 Ağustos 2021 Salı 18:11 | Son Güncelleme:

2021 Memur ve memur emeklisine seyyanen zam verilecek mi? Seyyanen zam ne demek, kimleri kapsıyor?

2021 Memur ve memur emeklisine seyyanen zam verilecek mi" Seyyanen zam ne demek, kimleri kapsıyor"

Seyyanen zam konusu memur ve emekli memurların gündeminde yer alan konular arasında. 2022 Ocak ayı itibariyle maaşlara uygulanması beklenen zamlara ilişkin yeni gelişmeler yakından takip edilirken aynı zamanda "Seyyanen zam ne demek, kimleri kapsıyor? Memur ve memur emeklisine seyyanen zam verilecek mi?" soruların yanıtları merak konusu haline geldi. İşte memur ve memur emeklisine yeni yılda uygulanacak zamlara ilişkin son açıklamalar...

Seyyanen zam konusu memur zamlarına ilişkin yapılan görüşmelere istinaden araştırılmaya başlandı. Bilindiği üzere kamu işçilerine her yıl farklı dönemlerde seyyanen zam gerçekleştirilmektedir. Söz konusu yapılan toplu sözleşme görüşmeleriyle birlikte yoğun bir araştırma içerisinde olan memur ve memur emeklisi "Seyyanen zam ne demek, kimleri kapsıyor? Memur ve memur emeklisine seyyanen zam verilecek mi?" sorularına yanıt arıyor...

Seyyanen zam ile ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 'Seyanen zam talebi vardı. Karşılama konusunda yaptığımız pazarlıkları dikkate aldığımız zaman sosyal uzlaşmadan çok ekonomik soruna dönüşmemesi için başka öneride bulunduk.' dedi. İşte tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelen seyyanen zam hakkında bilgiler ve Bakan Bilgin'in açıklaması

SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

Bakan Bilgin, seyyanen zam yerine sendika üyesi olan çalışanların ücretini 400 liraya çıkardıklarını belirtti.

Tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelmektedir. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır.

SEYYANEN ZAM AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklisinin 2022-2023 yıllarındaki mali ve sosyal haklarına yönelik 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonucunu açıkladı. Açıklamasında, 'Seyanen zam talebi vardı. Karşılama konusunda yaptığımız pazarlıkları dikkate aldığımız zaman sosyal uzlaşmadan çok ekonomik soruna dönüşmemesi için başka öneride bulunduk. 135 TL olan toplu sözleşme ikramiyesini doğrudan 2 milyon sendika üyesi olan çalışanlarımızın toplu sözleşme ikramiyesini 400 lira yaptık. Sözleşme bu süreç içerisinde tamamlanacaktır.' dedi.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLDU?

Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022'nin ilk altı ayı %5, ikinci altı ayı %7, 2023'ün ilk altı ayı %8, ikinci altı ayı %6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Toplu sözleşme ikramiyesi 400 TL olacak.

İLK TEKLİFTE 2022'NİN İLK ALTI AYI İÇİN YÜZDE 5 TEKLİF EDİLMİŞTİ

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos'ta başlamıştı. Hükümet 12 Ağustos'ta ilk teklifini açıklamıştı. Teklifte 2022'nin ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı için yüzde 6, 2023'ün ilk altı için yüzde 6, ikinci altı için yine yüzde 6 zam ve enflasyon farkı yer alıyordu.

MEMURLAR SEYYANEN 600 TL VE İKRAMİYE TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Bu yıl, Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak bir teklif metniyle toplu sözleşme masasına oturdu. İki konfederasyonun ortak teklifinde taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı bulunuyor. Vergi diliminde düzenleme, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması da talepler arasında bulunuyor.

SEYYANEN ZAM NEDİR, NE DEMEK?

Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelmektedir. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır. Örneğin seyyanen zamda oran 200 TL ise, herkesin maaşı o kadar artar.

Kısaca seyyanen zam herkesin maaş farkı fark etmeksizin aynı TL tutarında zam almasıdır. Örnek yüzde maaşı 3 bin ya da 4 bin lira olan kamu işçileri yüzdesel zam aldıklarında yüzde 10, 3 bin lira alana 300 lira olarak yansırken, 4 bin lira alana 400 lira olarak yansıyor.

Seyyanen zamda ise böyle bir durum yok. Maaş fark etmeksizin herkes aynı TL tutarında zam alıyor. Örnek olarak 100 TL seyyanen zam tutarı belirlendiği göz önüne alınırsa maaşı 3 bin lira olan kişi 3 bin 100 lira, 4 bin lira olan kişi 4 bin 100 liraya çıkıyor. Yani sonuç olarak seyyanen zamda herkes TL olarak aynı zammı alıyor.

 • Seyyanen zam
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
 • Vedat Bilgin
 • memur ve memur emeklisi
 • Seyyanen zam ne demek
 • Seyyanen zam kimleri kapsıyor
 • Memur ve memur emeklisine seyyanen zam verilecek mi
 • bakanlık son dakika Seyyanen zam açıklaması
<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri