• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Ağustos 2012 Pazartesi 10:34 | Son Güncelleme:

Sesi çok çıkan 863 bin TL ceza ödedi, en gürültücü İstanbul oldu

Sesi çok çıkan 863 bin TL ceza ödedi, en gürültücü İstanbul oldu

Türkiye genelinde gürültü denetimlerini sıklaştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, en gürültücü il olan İstanbul'da 180 bin TL ceza kesti. Türkiye genelinde kesilen ceza 863 bin TL'yi geçerken, önümüzdeki yıl Bakanlık, tüm illerin gürültü haritasını çıkartmak için kolları sıvadı. Haritanın maliyeti de 6 milyon euro...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı gürültü denetimlerinin sonuçları belli oldu. Denetimlerde toplam 863 bin 613 TL para cezası kesildi. Türkiye genelinde gürültü denetimlerini sıklaştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilde bin 409 denetim yaptı. Yapılan denetimler sonucunda İstanbul en gürültücü il oldu. İstanbul'u İzmir, Muğla, Antalya, Konya ve Çanakkale takip etti. İstanbul'da yapılan 191 denetim sonucunda 180 bin 921 TL para cezası verilirken, Türkiye genelinde yapılan denetimlerde toplam 863 bin 613 TL para cezası kesildi. Bursa, Aydın, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Trabzon ve Yalova denetimlerde en sessiz iller olarak dikkat çekti. Bu illere yapılan denetimlerde,  herhangi bir cezai işlem yapılmadı.

GÜRÜLTÜ HARİTASI ÇIKARILACAK
Türkiye genelinde gürültü sorunun belirlenmesi ve gerekli önlemlerin  alınması  için gürültü haritaları çıkarma çalışmaları yapacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'de  yaşayan nüfusun gürültüden dolayı ne kadar rahatsız olduğunu  belirleyecek. Avrupa Birliği onaylı projeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve belediyeler de destek verecek. Maliyeti 6.180 milyon euro olması beklenen projeye bu yılın sonunda veya 2013 yılı başında başlanması planlanıyor.

'SES YALITIMLI DUVAR' ÖNLEMİ
KONUYLA ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, hazırlanan gürültü haritalarıyla şehrin hangi noktalarında çok gürültü olduğunun, hangi noktalarında vatandaşların kabul edilmeyecek kadar rahatsız edildiğinin ve gürültü azaltma tedbirlerine nereden başlanacağının tespit edileceğini söyledi. Bayraktar, 'Eylem planlarıyla, gürültüsü daha az makine, ekipman, cihaz ve araçların kullanımı özendirilecek, trafiğin yönlendirilmesi, toplu taşımanın yaygınlaştırılması, hız kısıtlamaları, zamana ve yere bağlı kısıtlamalar, ses yalıtımlı duvarlar, az ses çıkartan yol kaplamaları, binalarda ses yalıtımlı pencereler ve duvarlar gibi önlemler alınacak' dedi.

Komşuyu rahatsız etmek 639 TL
2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına ilişkin tebliğ, bu yılın başında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna göre standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden olanlara, konutlar için verilen ceza 400 TL yerine 639 TL, ulaşım araçları için 1.200 TL yerine 1.923 TL, işyerleri ve atölyeler için 4 bin TL olan ceza 6 bin 413 TL'ye yükselmişti. Fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 12 bin TL olan ceza miktarı ise 19 bin 247 TL'ye çıkmıştı. Umuma açık yerleri kirletenlere verilen ceza 100 TL'den 155 TL'ye, Tehlikeli atıkların ülkeye girişini sağlayanlara verilen ceza 2 milyon TL'den 3 milyon 208 bin 235 TL'ye yükselmişti.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı