• $8,0863
  • €9,7535
  • 460.417
  • 1377.23
26 Şubat 2021 Cuma 09:51 | Son Güncelleme:

"Yerli silah" için seri üretim başladı... Onlarca ülkeye ihraç ediliyor

"Yerli silah" için seri üretim başladı... Onlarca ülkeye ihraç ediliyor
DHA

Giresun'da kapasitesi artırılan yerli silah için seri üretim başladı. NATO standartlarına uygun tabanca ve tüfek üretimi yapan Girsan Silah Sanayii, TSK'nın ihtiyaçları başta olmak üzere 50 ülkeye ihracat yapıyor.

ABD'de satılan iki silahtan birinin Türk malı olduğunu belirten Girsan Silah Sanayi Müdürü Zafer Çapraz, firma olarak Türkiye silah sanayisinde önemli bir rol üstlendiklerini söyledi.

DHA'nın haberine göre Bulancak ilçesinde kurulan Girsan Makine ve Hafif Silah Sanayi'nde tabanca ve 12 kalibre yarı otomatik yivsiz tüfek üretimi gerçekleştiriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları başta olmak üzere 50 ülkeye silah ihracatı yapan firma, pandemi döneminde 100 milyon TL'lik yatırımla üretim tesisinin alanını 20 bin metrekareye çıkardı. 250 kişinin istihdam edildiği, 3 vardiya halinde 24 saat esasına göre seri yerli silah üretimine geçilen tesiste, Yavuz-16 Compact, Yavuz-16 Regard, Yavuz-16 Kompakt MC, Yavuz-16 Regard MC, Bora, Tuğra ve Zirve modellerinin yanı sıra 12 kalibre yarı otomatik yivsiz tüfek üretimi de yapılıyor. NATO standartlarında üretim yapılan tesiste, Yavuz-16 markası geliştirilerek üretim ve istihdam daha da artırılacak.

'BU YIL SİLAH İHRACATI KATLANACAK'

Girsan Silah Sanayi Fabrika Müdürü Zafer Çapraz, firma olarak Türkiye silah sanayisinde önemli bir rol üstlendiklerini söyledi. Türk Silahlı Kuvvetli başta olmak üzere birçok devlet kurumunun silah ihtiyacını karşılaştıklarını belirten Çapraz, 50'den fazla ülkeye de silah ihracatı gerçekleştirdiklerini anlattı. Çapraz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak gerek biz gerekse başka silah fabrikaları yüksek miktarda silah ihracatı gerçekleştiriyoruz. Özellikle bu silah ihracat adetlerinin 2019 ve 2020 yıllarında katlanarak artığını görebiliriz. 2021 yılında da benzer bir artışın devam ettiği ve daha da artacağı öngörülmekte. Bunu sağlayan hem yurt dışındaki ABD başta olmak üzere Kanada gibi lokasyonlarda fiyat avantajımız, ürün kalitemiz ve yeni geliştirdiğimiz tasarımlardır. Şirket olarak da biz de yeni modelleri ve yeni tasarımları gerçekleştiriyoruz. Bu modern silahlar bizim ihracatımızdaki artış için en önemli etken"

'ABD'DE TÜRK SİLAHLARI TERCİH EDİLİYOR'

Amerika'da satılan iki silahtan birinin Türkiye'de üretildiğine dikkat çeken Çapraz, "Yeni modellerimizi, yeni ürünlerimizi piyasaya sürekli arz ediyoruz. Girsan olarak 2019 yılında başta Amerika olmak üzere, Kanada gibi dünyanın çeşitli lokasyonlarına çok fazla sayıda ihracat gerçekleştirdik. İhracatımız da katlanarak artmaya devam ediyor. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi silah takip departmanının raporlarını inceleyecek olursak, 2020 yılında Amerika'da satılan iki silahtan bir tanesi Türk malı. Bunun da büyük bir kısmını biz oluşturuyoruz" diye konuştu.

<p><strong>Süper Lig'in 35. haftasında Fenerbahçe deplasmanda son şampiyon Medipol Başakşehir'e konu

Başakşehir - Fenerbahçe Maç Yorumu

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi