• $ 6,9672
  • € 8,2008
  • 442.002
  • 1126.9
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
21 Ağustos 2016 Pazar 01:00 | Son Güncelleme:

Savunma sanayiinde 'milli atak' hızlanıyor 

Hükümet, savunmada dışa bağımlılığı en aza indirecek projeleri hızlandırma kararı aldı. Muharip Uçak TF-X, Hürkuş-B, Silahlı Hürkuş, Silahlı İHA, Milli Savaş Gemisi projeleri tam yol alacak. 

Mahmut GÜRER / ANKARA

FETÖ'nün ihanet kalkışmasının ardından başta ABD olmak üzere, savunma sanayiinde ortaklık yaptığı müttefiklerinden hiçbir destek göremeyen Türkiye, milli projelerini hızlandırarak, askeri alanda dışa bağımlılığını, kısa sürede en alt seviyeye çekme kararı aldı. Hızlandırmanın ilk adımı da Milli Jet Projesi TF-X’te atıldı. SSM ile TUSAŞ arasında TUSAŞ’ın projenin ana yüklenicisi olması yönündeki anlaşmanın sessiz sedasız atıldığı vurgulandı. 

Altay 2017'ye çekildi

Bu doğrultuda uçağın prototipinin 2023 yılından önce bitirilmek istendiği ifade ediliyor. Bir diğer önemli hususun ise, ANKA’nın silahlandırılması konusu olduğu dillendiriliyor. ANKA-S olarak adlandırılan projede çok ciddi yol alınmıştı. ANKA-S’in çok kısa süre içerisinde semalarda olabileceği belirtiliyor. ALTAY Tankı’nın seri üretime geçişinin 2017’ye yetiştirilmek istendiği kaydediliyor. SSM’nin geçtiğimiz günlerde Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında 4 yeni korvet yapımı için ihale süreci başlatmıştı. Kısa süre içerisinde yeni gemiler için de ihale sürecinin başlatılması planlanıyor.

Terörle mücadelede Hürkuş

Milli askeri eğitim uçağı Hürkuş’un da terörle mücadelede kullanılması için silahlandırılmasına ilişkin sürece de hız verildiği bildiriliyor. Hürkuş’un sivil versiyonu Hürkuş-A geçtiğimiz günlerde sertifikasyonunu tamamlamıştı. Hürkuş’un askeri eğitim amaçlı 'B' versiyonuna ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu, milli hava aracının silahlandırılması ve Hürkuş-C’nin terörle mücadelede kullanılmaya başlanmasının çok uzun zaman almayacağının altı çiziliyor. 

Türkiye tatil ülkeleri arasında kaçıncı sırada?

Türkiye tatil ülkeleri arasında kaçıncı sırada?

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınland�

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışmas�

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışması