• $9,3211
  • €10,8407
  • 528.875
  • 1417.7
13 Ekim 2021 Çarşamba 08:07 | Son Güncelleme:

Sanayinin çarkları hızlandı, % 9'luk büyüme cepte

Büyümenin öncü göstergesi sayılan sanayi üretim endeksi ağustosta beklentileri aşarak yıllık bazda yüzde 13.8 arttı. Ekonomistlere göre OVP'de öngörülen yüzde 9'luk büyüme hedefi aşılabilir.

Büyümenin öncü göstergesi sayılan sanayi üretimi ağustosta yıllık yüzde 13.8, aylık yüzde 5.4 arttı. Ekonomistlerin beklentisi yıllık yüzde 10 düzeyinde artması yönündeydi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre arındırılmamış sanayi üretim endeksindeki artış ise yıllık bazda yüzde 19.9 oldu.

REVİZYONLAR YOLDA

Ekonomistler sanayi üretimindeki artış eğiliminin devam ettiğini kaydederek, söz konusu eğilimin büyüme üzerinde olumlu olacağını, verilerin OVP'de öngörülen yüzde 9'luk büyüme hedefinin üzerinde büyümeye işaret ettiğini ifade ettiler. Ekonomistler yakında yukarı yönlü revizyonların da geleceğini belirttiler.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, üçüncü çeyreğin tamamında yüzde 8-9 aralığında üretim artışının yakalanabileceğini belirterek "Yüzde 9.3 olan 2021 yılı büyüme tahminimiz üzerindeki yukarı yönlü risklerin azaldığını düşünmekteyiz" dedi.

Haluk Bürümcekçi, üçüncü çeyrek görünümü öncü göstergelere bakıldığında, Türkiye PMI endeksinin temmuz-eylül ortalaması ile önceki çeyreğe göre belirgin arttığını belirtti. Başta turizm olmak üzere hizmet sektörlerinde belirgin toparlanma izlendiğinin ve dış talepte de toparlanmanın devam ettiğini kaydeden Bürümcekçi "Genel olarak üçüncü çeyrekte milli gelir artışının çeyrekten çeyreğe yine pozitif olabileceğine işaret etti. Gerek sanayi üretimi endeksinde gerekse milli gelir serisinde gelinen tarihi yüksek seviyeler 2020 yılının aynı dönemlerine göre büyümenin yine gücünü koruyacağını gösteriyor" dedi.

PİYASA BEKLENTİSİ

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan da yıllık yüzde 9 civarındaki genel konsensüs büyüme tahminlerine dair risk dengesini yukarı yönlü gördüklerini ifade ederek "Yılın geneli açısından OVP'de öngörülen ve piyasanın beklentisinin de yoğunlaştığı yüzde 9 seviyelerinin üzerinde büyüme gerçekleşebilir" değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜZDE 9'A YÜKSELTTİ

Türkiye'nin, aşılamadaki ilerlemenin yanı sıra ekonomisindeki hızlı toparlanma ve sanayi üretiminde güçlü bir seyir izlemesi büyümesini olumlu etkilerken, uluslararası kuruluşların büyüme tahminlerinde yukarı yönlü revizyonları sürüyor. Son revizyon ise Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) geldi. IMF, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5.8'den yüzde 9'a yükseltirken, 2022 için büyüme beklentisini yüzde 3.3'te sabit bıraktı. IMF böylece Kasım 2020'den bu yana 4. revizyonunu yapmış oldu. Kasımda 2021 için yüzde 5 büyüme öngören IMF bu rakamı nisanda yüzde 6'ya çıkarmış, temmuzda ise yüzde 5.8'e indirmişti.

IMF hazırladığı son raporunda Türkiye'de ortalama enflasyonun ise 2021'de yüzde 17 ve 2022'de yüzde 15,4 seviyelerinde gerçekleşeceği öngörüldü. IMF küresel ekonominin büyüme beklentisini de yüzde 6'dan yüzde 5.9'a düşürdü.

EN YÜKSEK TAHMİN UNICREDIT'TEN

Bugüne kadar büyüme ile ilgili peşpeşe gelen tahminlerden en yükseğini yüzde 9.7 ile Unicredit yapmıştı. Goldman Sachs yüzde 7.5'ten yüzde 9.5'e çıkarırken Fitch Ratings, Türkiye için 2021 büyüme beklentisini yüzde 7.9'dan yüzde 9.2'ye, S&P yüzde 6.1'den yüzde 8.6'ya, Moody's de yüzde 5'ten yüzde 6'ya taşımıştı.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar