• $8,2841
  • €9,6958
  • 498.015
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Ağustos 2020 Çarşamba 23:18 | Son Güncelleme:

Sanayici ihracatla toparlandı

Sanayici ihracatla toparlandı

Sanayi sektörü Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerini üzerinden çabuk atarken, sektörün ihracatının ve borsadaki performansının son aylarda çıkışa geçtiği, öncü verilerin de dipten dönüşün yaşandığına işaret ettiği görülüyor.

Kovid-19 sonrası birçok fabrikanın üretimi durdurması ve ülkelerin kapılarını kapatması gibi nedenlerle ciddi sekteye uğrayan sanayi sektörünün ihracatı, nisanda yaklaşık 11 yılın en düşük seviyesine gerilese de son 3 aydır çıkışa geçerek yılın en yüksek seviyesini gördü. Sektörün ihracatına en büyük katkının otomotiv endüstrisinden geldiği görülürken, bunu 8,8 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 7 milyar dolarla da çelik izledi. Borsa İstanbul’da Sınai Endeksi de arka arkaya 4 aydır hızla yükseliyor. Sanayi Üretim Endeksi, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve İSO Türkiye İmalat PMI verileri de sektörün en kötüyü geride bırakarak performansını artırdığını teyit ediyor.

YAKALANAN İVME HIZINI KAYBETMEDEN SÜRECEK

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan: Önümüzdeki aylarda destekler kalıcı bir yönde devam ettirildiği takdirde gerek ihracatta, gerekse iç piyasada bu ivmenin hızını kaybetmeden sürecek.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdurrahman Kaan: Mevcut gelişmeler, üçüncü ve özellikle de son çeyrekte toparlanmanın hızlanacağına işaret etmekte. 

<p>Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan sözleri ve Hz. Muhammed'e yönelik haka

Halk TV, İslam'ı hedef alan Fransa'yı savundu: Erdoğan Macron'a karşı gelmemeli

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

29 Ekim canlı altın fiyatları ne kadar, kaç TL? Gram altın rekora koşuyor!

30 Ekim 2020 burç yorumları yayında