• $7,9429
  • €9,492
  • 462.225
  • 1325.47
29 Nisan 2020 Çarşamba 00:58 | Son Güncelleme:

Sanayi yeniden üretim için düğmeye basıyor

Sanayi yeniden üretim için düğmeye basıyor

Bazı sanayi şirketleri, virüs nedeniyle ara verdikleri üretimlerine tekrar başlıyor. Üretimin yeniden başlamasında vaka sayısındaki düşüş ve verilen ekonomik destekler etkili oldu.

Sanayi şirketleri virüs nedeniyle ara verdikleri üretime yeniden başlıyor. Bugüne kadar üretime başlayan ya da mayısın ilk haftasına kadar başlayacağını açıklayan Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerin sayısı 16’ya ulaştı. Faaliyete tekrar başladığını duyuran şirketlerden 3’ü kademeli üretime geçerken, faaliyete geçeceği tarihi açıklayan 13 şirkete ait 16 fabrikanın büyük kısmında ise üretim başladı. Bazı fabrikalarda ise üretimin mayıs başında tekrar başlayacağı bildirildi.

OTOMOTİV BAŞI ÇEKTİ

Federal Mogul İzmit Piston’un Aslanbey tesislerinde üretim başlarken, İzmit fabrikasında üretime verilen aranın 5 Mayıs’ta sona ereceği bilgisi verildi. İzmir Demir Çelik’te de üretime başlama kararı verildi. Yünsa, Demisaş, Ford, Karsan, Bosch Fren, Goodyear, TOFAŞ, Sanifoam, Borusan Mannesmann, Oyak Renault, Sarkuysan, Lüks Kadife, Brisa ve Akın Tekstil gibi fabrikaların çoğunda ise üretim başladı. Bu şirketlerin fabrikalarında 6’sında üretime 4 Mayıs’ta, birinde ise 5 Mayıs’ta başlayacak.

BORSA DA ÜRETİMDEN GÜÇ BULDU

Şirketlerin faaliyete başlaması borsa endekslerini de destekledi. BIST 100 endeksi tekrar 100 bin puanın üzerine çıktı. Kovid-19 salgınına ilişkin olumsuz haber akışı ile mart ayında yüzde 15 değer kaybederek 90.000 puanın altına gerileyen BIST 100 endeksi, son haftalardaki yükseliş rallisi ile kayıplarının neredeyse tamamını telafi etti. Endeksin mart sonuna göre kazancı yüzde 13 oldu. Bu artış sanayi endeksinde yüzde 18’i aştı. 

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın

Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yusufeli Barajı'nın tamamlanmasına 25 metre kaldı

İstanbul'da sahte para baskını