• $8,327
  • €9,9924
  • 476.9
  • 1345.15
25 Mart 2021 Perşembe 22:42 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Dalgalanma ekonominin gerçeğiyle örtüşmüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Dalgalanma ekonominin gerçeğiyle örtüşmüyor

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Bakan Varank “Birileri yatırımcıyı tedirgin etme gayretinde. Son dalgalanma, ekonominin gerçekleriyle örtüşmüyor. Çarklar tüm hızıyla dönüyor” dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi dün bakanları ağırladı. Piyasalardaki dalgalanmanın konuşulduğu zirvenin 2. gününe video konferans yöntemiyle katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Son dönemde birileri bazı idari tasarrufları bahane ederek bir kaos ortamı oluşturma, yatırımcıları tedirgin etme gayreti içinde. Ama Türk ekonomisi bu tür tezviratlara karşı güçlüdür. Son günlerde finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin gerçekleriyle örtüşmediğini ifade etmek istiyorum" dedi.

ÇARKLAR DÖNÜYOR

Varank "Güçlü sanayi alt yapımızla üretim çarkları tüm hızıyla dönmeye devam ediyor" diye konuştu. Varank, KOSGEB'in yeniden kurguladığı Ar-Ge programını da zirvede duyurdu. "Yeni programa Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı adını verdik" diyen Varank ilk çağrıya dün itibarıyla çıktıklarını belirtti. Varank "İki sektör belirledik. Biri otomotiv diğeri elektronik. Program kapsamında 1.5-6 milyon liraya kadar destek sağlayacağız. Çağrımız, 18 Mayıs'a kadar açık" diye konuştu.

KAYNAK BULMA SORUNU YOK

Zirvede konuşan Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın "Bankaların yurtdışında kaynak bulma sorunu yok. Bundan sonra da sorun olacağını düşünmüyorum" dedi. "TL tasarrufa ihtiyacımız var" diyen Aydın Türk bankacılık sektörünün bilanço büyüklüğünün 6 trilyon lirayı geçtiğini belirterek "Toplam aktiflerin milli gelire oranı yüzde 120 oldu. Sektör ülkeden daha hızlı büyüdü" dedi. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise "Bu kadar dalgalanmaya rağmen Türkiye, Avrupa'dan iyi" dedi.

ENERJİYE 100 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne video konferansla katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji sektörüne son 19 yılda 100 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını söyledi. Dönmez "Türkiye olarak kendi lityumumuzu üretmeye başladık. Yenilenebilir enerjide en fazla kurulu güç artışı yapan ülkelerdeniz" dedi.

DÖVİZ MEVDUATINDA 2,2 MİLYAR DOLAR ARTIŞ

Döviz mevduatı 19 Mart itibarıyla 2.1 milyar dolar artarak 232 milyar 497 milyon dolara çıktı. Gerçek kişilerin döviz mevduatı 147 milyar dolara ulaştı.

<p>Türkiye 'Kripto Tosuncuk' vakası ile sarsıldı. Kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere bi

Kripto parada 2 milyar dolarlık büyük vurgun: Thodex'in kurucusu Fatih Özer nerede?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor