• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
10 Ocak 2021 Pazar 02:59 | Son Güncelleme:

Salgında ‘e-Devlet Kapısı' 2.3 milyar kez ‘tık'landı

Salgında ‘e-Devlet Kapısı' 2.3 milyar kez ‘tık'landı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Kovid-19 salgını nedeniyle zorlu geçen 2020'de vatandaşların birçok işlemi evden çıkmadan e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “2019’da 1.1 milyar olan e-Devlet Kapısı’na giriş sayısı 2020’de 2.3 milyarı aştı” dedi. Koç, 2008’de sadece 9 kamu kurumu ve 22 hizmetle faaliyete başlayan e-Devlet Kapısı’nın, halihazırda toplamda 722 kurumu barındırdığını, 5 bin 456 hizmetle ‘Türkiye’nin dijital yüzü’ olduğunu söyledi.

DESTEK BAŞVURULARI

Salgın döneminde ‘Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru’ hizmetiyle vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeden e-Devlet Kapısı aracılığıyla destekleme başvurularını yaptıklarına dikkati çeken Koç, ‘SGK Borçlarının Yapılandırılması’, ‘Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu’ ve ‘Geçici İş Gücü Desteği Başvurusu’ hizmetlerini de vatandaşların yoğun şekilde kullandığını dile getirdi. Koç, yılın son günlerinde açılan ‘Esnaf ve Sanatkarlara Gelir Kaybı Desteği’ ve ‘Kira Desteği’ kapsamında e-Devlet Kapısı’ndan işlem yapılabildiğini ifade etti. 

BU YIL DAHA DA GELİŞECEK 

Koç, özellikle 65 yaş üstü vatandaşların e-Devlet şifresi almakta zorluk çektiğini gördüklerini ve hızlıca çalışmalara başlayıp şifre teslimini bu kişilerin evlerinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Koç, vatandaşla hizmeti bir araya getiren e-Devlet Kapısı’nın 2021’de daha da gelişmesi için çalışacaklarını kaydetti.

<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor

Haftanın yalanları