• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Mayıs 2021 Pazar 23:12 | Son Güncelleme:

Sahilde konut artık çok lüks

Sahilde konut artık çok lüks

Gözde tatil kasabaları Nişantaşı ile yarışıyor. Türkiye genelinde konut fiyatları bir yılda yüzde 38 artarken sahil kasabaları uçtu. Bodrum ve Çeşme'de yüzde 100'ü bulan artış sonrası ortalama metrekare fiyatları, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi'ni yakaladı.

Pandemi nedeniyle sahil kasabalara ve sakin yerlere ilgi artınca fiyatlar da uçtu. Türkiye genelinde satılık konut fiyatları son 1 yılda yüzde 38 artarken gözde tatil beldeleri Bodrum ve Çeşme gibi yerlerde artış yüzde 100'ü buldu. Bu bölgelerin metrekare fiyatları ise İstanbul'un en pahalı semtleri olan Nişantaşı ve Bağdat Caddesi'ni yakaladı.

ÇEŞME-BODRUM PATLADI

Nişantaşı'nda metrekare fiyatı son 1 yılda yüzde 36 artışla 17.800 liraya çıkarken Bodrum Bitez'de geçen yıl 9.600 lira olan metrekare fiyatı yüzde 102 artışla 17.250 liraya ulaştı. Çeşme'de ise metrekare fiyatları yüzde 96 artışla 8.200 liradan 16.170 liraya çıktı. Son 1 yılda Bodrum-Torba'da fiyatlar yüzde 102, Alaçatı'da yüzde 69, Dalyan'da yüzde 82 arttı.

Yaşanan fiyat artışını pandeminin etkisiyle insanların şehirden uzaklaşmasına bağlayan İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu "Bu nedenle şehir merkezinden uzak bölgeler talep görmeye başladı. Hal böyle olunca fiyatlar yükseldi. Geçen yıldan bu yana fiyatlar yüzde 70-110 civarında arttı" dedi. Güleroğlu artışın arsa fiyatlarına da yansıdığını belirterek "Çeşme'de ihaleye açılan arsaların fiyatları 2 milyondan 5-5.5 milyon TL'ye çıktı" dedi.

BODRUM ENFLASYONU 6'YA KATLADI

BODRUM'DA FİYATLAR UÇUK

Nişantaşı'nda gayrimenkul brokerliği yapan Songül Toprak Özsan ise doğal yaşama ve sahillere göç olduğunu belirterek "Bodrum İstanbul'da Nişantaşı ve Bağdat Caddesi ayarındaki semtlerdeki fiyatlarla eşdeğer ilerliyor" dedi. Özsan 'uçuk' olarak nitelediği Bodrum'daki fiyatların salgından sonra normale döneceğini söyledi.

İnsanların sadece sahil kasabaları değil İstanbul'un uzak ilçelerini de tercih ettiğini belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan ise Şile, Büyükçekmece ve Çatalca gibi bölgelerde fiyatların ortalama yüzde 48 arttığını söyledi. Akdoğan, İstanbul'da fiyat artışında ise ilk sırada Şile'nin olduğunu söyledi.

SAHİL BÖLGESİNDEKİ İLLERDE KONUT METREKARE FİYATLARI UÇTU

NİŞANTAŞI'NDA EVİNİ SATIP BORDUM'DA ALAN KAZANDI

Geçen yıl nisanda Nişantaşı'nda 100 metrekarelik bir evin fiyatı 1.3 milyon liraydı. Bu evini satıp o tarihte metrekare fiyatı 7.500 lira olan Bodrum'dan 170 metrekarelik ev alan bir kişinin evinin değeri bugün 2.6 milyon liraya ulaşacaktı. Yüzde 36 prim yapan Nişantaşı'ndaki evin değeri ise 1.8 milyon lirada kalacaktı. Yani Nişantaşı'ndaki evin tüm parasıyla Bodrum'da ev alan bir kişi 800 bin TL kazandı.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!