• $8,099
  • €9,7457
  • 459.976
  • 1377.23
25 Mart 2021 Perşembe 22:53 | Son Güncelleme:

Sağlık turizminde hedef 2019'un rekorunu kırmak

Sağlık turizminde hedef 2019'un rekorunu kırmak

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren şirketler pandemide 2.5 milyar dolar ciro yaptı. Türk Sağlık Turizm Derneği Başkanı Servet Terziler, “Bu yılın ilk çeyreğini de hasarsız atlatırsak sağlık turizmi 2019'un 3 milyar dolarlık rakamını geçecek” dedi.

Sağlık turizminde küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye, 2020'yi en az hasarla atlattı. Türk Sağlık Turizm Derneği (TÜSATDER) Başkanı ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Servet Terziler, sektörün 2020'yi 2.5 milyar dolar ciroyla kapattığını söyledi. Terziler'e göre, aşı çalışmalarının sonuçları sağlık turizminin geleceğini belirleyecek.

AZ HASARLA KAPATTIK

Terziler, şu ifadeleri kullandı: "Sağlık turizmi ilk üç aylık kayba rağmen 2020'yi az hasarla kapattı. 2019'a göre yüzde 20'lik bir kayıp söz konusu. Sadece saç ekiminde 2020 ciroları 1.3 milyar doları buldu. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında yurtdışından gelen hasta sayısında ciddi ivmelenme gördük. En fazla artış ekimde yaşandı. 2020'nin son ayında dahi insanlarda tedirginlik olmasına rağmen tedavi için Türkiye'yi tercih ettiklerini gördük. Aşı çalışmalarının başarıya ulaşmasının ardından, 2021'in ikinci yarısı itibarıyla sağlık turizmi cirosal anlamda 2019'un 3 milyar dolarlık rakamını geçebilir. Türkiye sağlık turizmi konusunda Avrupa'nın ve bölgenin rakipsiz ülkesi konumunda."

EN ÇOK HASTA AVRUPA'DAN

Küresel salgının insanları karamsarlığa sürüklediğine dikkati çeken Terziler, "İnsanlar bunaldı. Estetik tedaviler insanları eskisinden de mutlu kılıyor. 2020'nin son çeyreğinde gelen hasta sayısı bu durumu ispatlar nitelikte. Yurtiçi tedavilerde de aynı durum söz konusu. Geçtiğimiz yıl en fazla hasta Avrupa'dan geldi. Hollanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Belçika ilk sıralarda yer alıyor. Kuzey'den İsveç, Danimarka ve Norveç de estetik tedavilerde Türkiye'yi tercih eden ülkeler arasında" dedi.

HEDEF PAZAR ASYA BÖLGESİ

Türkiye'nin sağlık turizmindeki yeni hedefinin Asya bölgesi olduğunu vurgulayan TÜSATDER Başkanı Terziler, "Bu yıl özellikle Asya Bölgesi'nde; Hindistan, Çin, Endonezya, Malezya, Japonya gibi ülkelerde yeni pazar arayışlarımız başlıyor" diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMCİLERİ SENDİKALAŞTI

Sağlık turizmiyle ilgilenen tüm sektörler tek bir çatı altında toplanarak Uluslararası Sağlık Turizmcileri İşverenler Sendikası (USTİS) adıyla örgütlendi. Sendika ilk genel kurulunu da gerçekleştirdi. Beş kişiden oluşan yönetim kurulu kendi içinde görev dağılımı yaparak Aslı Tarcan'ı başkan olarak seçti. Tarcan, bir işveren sendikasının ilk kadın başkanı oldu. Genel kurulda üyelerin oybirliği ile USTİS'in Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'na (TİSK) üye olunmasına da karar verildi.

<p class='MsoNormal'>Peki, yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür? Kıdemi çok olan işçinin izni de çok

Yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür?

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi