İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sabiha Gökçen ikinci pistle uçuşa geçecek

Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Ersel Göral, 2. pistin haziranda açılacağını belirterek “Yeni yatırımlarla kapasitemiz önce 41 milyona ardından da 65 milyona çıkacak” dedi.

x

UFUK KORCAN

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (ISG) CEO’su Ersel Göral, ikinci pistin haziran ayında devreye gireceğini belirterek, yeni yatırımlarla ISG’nin kapasitesinin Haziran ayında 41 milyona, daha sonra yatırımların tamamlanmasının ardından 65 milyona çıkacağını söyledi. Göral, “Yeni açılacak 3’üncü havalimanı da bizi çok olumlu yönde etkileyecek. Metronun da gelmesiyle biz tam bir şehir havalimanı olacağız. Daha çok kişi bizi tercih edecek. Çift haneli büyüyeceğiz” diye konuştu. 

10 KAT DAHA FAZLA MALİYET 

ISG’nin yakın gelecekte yapacağı yatırımlarla ilgili konuşan Ersel Göral,  DHMİ tarafından yapımı devam eden 3 bin 500 metrelik 2’nci pistin maliyetinin zemin şartlarından dolayı 550 milyon doları bulduğunu ifade etti. Normal şartlarda bu uzunlukta bir pistin maliyetinin 50 ila 70 milyon dolar civarında olduğunu belirten Göral, dolgu alanların zorluğundan dolayı maliyetin 10 kata yakın arttığını belirtti.

Kendilerinin de ISG olarak terminal genişletme çalışması yaptığını belirten Göral, şöyle konuştu: “İç hatlar terminal genişletme projemiz devam ediyor. 4 hareketli körüğe sahip bu terminalin bitmesiyle yıllık kapasitemiz ikinci yarıdan sonra 33 milyondan 41 milyon yolcuya çıkacak. Halen kullanılmayan eski terminalin yerine yapacağımız bir başka terminalle birlikte de kapasite 65 milyon olacak. Bu terminalin de 2020 ya da 2021’de bitmesini planlıyoruz. Toplam yatırım 200 milyon euro civarında olacak. 2 pistin de tam zamanlı çalışmasıyla saatte 40 uçak olan kapasite 80 uçağa çıkacak.”

YENİ HAVAYOLLARI GELİYOR

ISG’de dış hat yolcu sayısını artırmak gibi bir hedefleri olduğunu kaydeden Ersel Göral, “İlave havayolları getirmeye gayret ediyoruz. Emirates, haziranda Dubai’den uçuşlara başlıyor. Şu an iç hat yolcu sayımız yüzde 60 oranında. Bunu en azından 55’e 45 oranına getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hisse satışı en fazla yüzde 49 olabilir

Malezyalı hissedar Malaysia Airports Holdings Berhad’ın bir çıkış niyeti olmadığını belirterek “Çünkü Malezyalılar burayı Avrupa’ya açılan kapıları olarak görüyor. Bölgedeki yeni fırsatlara bakıyorlar. Yüzde 51 kendilerine kalacak şekilde yüzde 49’a kadar hisse satışı olabilir. Bu yüzde 10 da olabilir yüzde 20 de olabilir. Belki hiç de olmayabilir. Road show’a çıkacağız. Bir short list oluşturacağız. Özel fonlar da hisselerle ilgilenebilir” dedi.

Zamanında kalkışta dünya sekizincisi 

Sabiha Gökçen’e 2016 yılında 228 bin 164 uçak konmuş, 29 milyon 651 bin yolcu taşınmıştı. 2017’de ise 31 milyon 316 bin yolcu 208 bin 611 uçuşla taşındı. Bu da uçakların ulaştığı daha yüksek doluluk oranlarıyla gerçekleşti. ISG bu yıl da yolcu sayısında yüzde 8’den fazla artış bekliyor. ISG’de rötarsızlık yani on time performansı da yüzde 82.5’e çıktı ve bu alanda dünyada 8’inci sırayı aldı. ISG’ye metro 2019 başında ulaşmış olacak. Böylece Kadıköy’den 45 dakikada, Taksim’den 55 dakikada Sabiha Gökçen’e ulaşılabilecek.  

Hedef kargoyu artırmak

 Görel, “Bu arada ihmal ettiğimiz kargo olayı var. Yakınımızda sanayi şehirleri var. TNT, DHL gibi uluslararası ve yerli firmalarla konuşuyoruz” dedi. Öte yandan Sabiha Gökçen’e bir de cami yapılıyor. Cami bu yıl  açılacak.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

CNBC duyurdu! ABD'yi tutuşturacak gelişme

Kilolarıyla fenomen olan köpekler

En Çok Okunanlar