• $8,6413
  • €10,3243
  • 494.994
  • 1417.99
26 Mayıs 2021 Çarşamba 21:33 | Son Güncelleme:

Rüzgar ve güneşte ihale serisi başlıyor

Rüzgar ve güneşte ihale serisi başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl 2 bin megavatı güneş enerjisinde, 2 bin megavatı rüzgarda olmak üzere 4 Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışması düzenleneceğini bildirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği 3. Enerji Zirvesi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir kaynakların öneminin son dönemde arttığını ifade etti. Dönmez "Kısıtlamalar nedeniyle ara verdiğimiz YEKA GES-3 bu hafta yeniden başladı. Bugüne kadar 650 megavatlık 50 yarışmamızı tamamladık. 50 yarışmamızın sonunda ortalama fiyat, kilovatsaat başına 22,42 kuruş oldu. 350 megavatlık kalan kısmı da birkaç gün içerisinde bitireceğiz" diye konuştu.

MALİYETLER DÜŞTÜ

Dönmez, rüzgar yarışmalarının da yılın son çeyreğinde yapılacağını ve hazırlıkların sürdüğünü açıkladı. Yenilenebilir enerji maliyetlerindeki düşüşle yatırımların 5-10 yıl öncesine göre yaklaşık 5'te 1 maliyetle yapıldığını dile getiren Dönmez "Yenilenebilir kaynakları sisteme eklerken, maliyet düşüşünden dolayı ekleyebildiğimiz kadar kaynağı eklemeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Dönmez, 1 Haziran'da devreye girecek Vadeli Elektrik Piyasası ile öngörülebilir piyasalar açısından önemli bir adım attıklarına da işaret etti.

<p>Bursa'da alkollü sürücü, otomobiliyle uygulama noktasına dalarak ikisi polis, 4 kişinin yaralanma

Alkollü sürücü dehşet saçtı: İkisi polis 4 kişi yaralandı

Yumurtanın hiç bilmediğiniz kullanım alanı

Galatasaray'da dev transfer operasyonu! 5 yıldız birden...

Tarkan yeni imajı ile şaşırttı