• $7,8094
  • €9,3149
  • 454.113
  • 1341.85
04 Ekim 2017 Çarşamba 01:00 | Son Güncelleme:

Rusya’yla ticaret hedefi 100 milyar $

Rusya’yla ticaret hedefi 100 milyar $

Uçak krizini geride bırakan Türkiye ve Rusya ekonomik ilişkilerde gaza bastı Ticarette ilk 7 ayda %22’lik artış yaşandı. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi hedefi 100 milyar dolar.

YELDA GÖKDAĞ

Türkiye ile Rusya arasında 2015’te yaşanan ‘uçak’ krizi ile kopma noktasına gelen ilişkiler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adımlarıyla tamamen onarıldı. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi “uçak” krizi öncesi 30 milyar dolar civarındaydı. Kriz sürecinde dibe vuran ilişkiler, krizin aşılmasıyla birlikte yeniden eski seviyesine evrildi. 2016 yılında 17 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmi, bu yıl çok daha iyi noktaya yöneldi. 2017 yılının ilk yedi aylık ticaret hacminde, 2016’ya göre yüzde 22’lik artış yaşandı. 2023’e kadar 100 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefi koyan iki ülke, bu anlamda ilk adımları da attı. 

ORTAK BİLDİRİ İMZALANDI

Mayısta Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı olarak uygulanan ticari kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin ortak bir bildiri imzalandı. Rusya Türkiye’ye koyduğu ambargoları kaldırmasının yanında Rus şirketlerinde Türk vatandaşlarını çalıştırma yasağını ve Türk şirketlerine kısıtlamaları da kaldırdı. 

En önemli adım bu ay atılacak

 

100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için en önemli adım bu ay atılacak.   Türkiye Rusya Karma Ekonomik Komisyon toplantısı düzenlenecek. Toplantıda ekonomik ilişkilerin kritik konuları masaya yatırılacak. Türk Akımı ve Akkuyu nükleer santral inşası da görüşülecek. 

<p>Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, tanıtım filminde dünyaca ünlü F

İstanbul'un güzellikleri F1 yarış araçlarıyla milyonlarca izleyiciye ulaşacak

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yemek yiyen hayvanların komik halleri

Asırlık çınar Bekir dede sağlığını doğal beslenmeye ve stressiz yaşama borçlu