• $7,4166
  • €9,0087
  • 443.154
  • 1540.21
10 Ağustos 2020 Pazartesi 21:31 | Son Güncelleme:

Rus turist akını

Rus turist akını

Antalya 5 ay aradan sonra en yoğun günlerinden birini yaşadı. Rusya'dan charter seferlerinin dün başlamasıyla bir günde 23 bin Rus turist inerken, diğer ülkelerden gelenlerle birlikte bu sayı 35 bine ulaştı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 5 aydır ara verilen charter uçuşların dün yeniden başlamasıyla Rus turistler, ‘turizmin başkenti’ Antalya başta olmak üzere tatil merkezlerine yeniden gelmeye başladı. Antalya’ya bir günde 23 bin Rus turist inerken, diğer ülkelerden gelenlerle birlikte günlük turist sayısı 35 bine ulaştı. Antalya’ya inen turistlerin ilk sözleri “Türkiye’yi ve Antalya’yı özledik” oldu.

TURİZMCİYE MORAL OLDU

Rusya’dan karşılıklı uçuşlar 1 Ağustos’ta İstanbul ve Ankara’ya başlatılmıştı. Dün sabahtan itibaren de Antalya, Dalaman ve Bodrum’a ilk uçaklar indi. Rusya’dan ilk charter uçuşların başlamasıyla 1 saatte 11 uçağın indiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya’nın Türkiye ile uçuşların karşılıklı olarak 1 Ağustos’ta başlayacağını duyurmasından itibaren paket tur satışlarının hız kazandığını söyledi. Bağlıkaya Antalya’ya dün 12 ülkeden toplam 35 bin civarında turist geldiğini belirtti. Bağlıkaya Dalaman’a ise 1.100 Rus turistin indiğini söyledi. Bağlıkaya “Ekim sonuna kadar Dalaman Havalimanı’na 735 charter sefer planlandığı bilgisini aldık” dedi. Bağlıkaya “İngiltere, Almanya ve Rusya gibi pazarlardan ağustos ayı itibarıyla gelişler hız kazandı. Rusya’dan günlük düzenli turist akışı olması turizmcilere moral veriyor” diye konuştu. 

‘TÜRKİYE’Yİ ÇOK ÖZLEDİK’

SINIR AÇILINCA GELDİM

Kovid-19 tedbirleri kapsamında havalimanından ayrılan ve konaklayacakları otellere giden Rus yolcuların ortak olarak ilk söyledikleri cümle, “Türkiye’yi ve Antalya’yı çok özledik” oldu. Yolculardan Aleksandra Trushlyakova “Sınırlar açılınca hemen geldim. Tatilde tüm zamanımı denizde geçirmeyi planlıyorum. Bütün yılın yorgunluğunu Antalya’da atacağım” dedi.

BUGÜNÜ ÇOK BEKLEDİM

Arkadaşıyla ilk defa Antalya’ya gelen Anna Cherepkova uçak seferlerinin başladığını öğrenir öğrenmez Antalya için bilet aldığını belirterek, “Bugünü çok bekledik, burada olmaktan çok mutluyuz” dedi.

HERKES GÜN SAYIYOR

Anna Zhıla Rusların Türkiye’yi ve özellikle Antalya’yı çok sevdiklerini belirtti. Çok sayıda Rus’un Antalya’ya gelmek için sabırsızlandığını vurgulayan Zhıla “Birçok arkadaşımız buraya gelmek için gün sayıyor. İlk uçaktan biletlerimizi aldık. Buradayız, çok mutluyuz” dedi.

<p>Terörist Öcalan ve PKK paçavralarıyla dolu olan binadaki  görüntüler gündeme bomba gibi düştü. Te

'HDP, PKK'nın hücre evi gibi çalışıyor'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

başkan Erdoğan, Elazığ'da deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mustafa Şentop'u ziyaret etti