• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
25 Ocak 2021 Pazartesi 16:04 | Son Güncelleme:

Reuters, Türkiye'nin yükselişini yazdı: “Yabancı yatırımcılar Türk piyasalarına geri dönüyor”

Reuters, Türkiye'nin yükselişini yazdı: “Yabancı yatırımcılar Türk piyasalarına geri dönüyor”
Aksam.com.tr

Reuters'te yayımlanan bir analizde, güvensizliği bir kenara bırakan yabancı yatırımcıların Türk piyasalarına dönüş yaptığı yazıldı. Kasım 2020'den bu yana Türk varlıklarına 15 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığı vurgulanan haberde, dünyanın önde gelen yatırımcılarının Türk piyasalarıyla ilgili görüşlerine yer verildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hazırlıklar tamamlandı, kamuoyuna sunmaya yaklaştık.” sözleriyle duyurduğu ekonomi ve hukuk reformları, yabancı yatırımcıların iştahını kabarttı. Uluslararası haber ajansı Reuters, “Güvensizliği bir kenara bırakan yabancı yatırımcılar Türki piyasalarına dönüş yapıyor” başlıklı bir analiz yayımladı.

Aksam.com.tr’nin Reuters’ten aktardığı habere göre, Başkan Erdoğan’ın piyasa dostu yeni bir dönem mesajı verdiği ve Merkez Bankası’nda yeni bir başkan görevlendirdiği hatırlatılan analizde, “Kasım 2020’den bu yana Türk varlıklarına 15 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.” ifadesine yer verildi.

“Türkiye’ye para akışı yıl ortasına kadar iki katına çıkar”

Görüşme gerçekleştirilen birçok yabancı yatırımcının söz konusu para akışıyla ilgili olarak “2021 ortasına kadar iki katına çıkacağını bekliyoruz.” dedikleri aktarılan makalede Londra merkezli BlueBay Varlık Yönetimi’nden Polina Kurdyavko’nun şu sözleri alıntılandı:

“Farklı bir yaklaşım görmek bizi cesaretlendirdi. Risk toplamı limitimizi artırdık. Politikalar bu şekilde uygulanmaya devam ettiği sürece de bu yolda ilerlemeyi düşünüyoruz.”

Beklenti: 7 ilâ 15 milyar dolarlık akış

Reuters’e değerlendirmelerde bulunan altı Türk bankacı, yıl ortasına kadar 7 ilâ 15 milyar dolar arasında bir para akışı beklediklerini söyledi. Öte yandan, Deutsche Bank ise söz konusu beklentisini 10 milyar dolar olarak açıkladı.

“Türk varlıklarıyla daha fazla ilgilenmeye başladık”

Paris merkezli çalışan ve 45 milyar dolarlık varlığı yöneten Carmignac şirketinden Joseph Mouawad, Türk piyasalarındaki gelişmelerle ilgili olarak, “Türk varlıklarında yaşanan değerlenmeye daha fazla ilgiyle bakmaya başladık.” diye konuştu.

Yüzde 33’lük değer artışı gözlendi

Küresel çapta yatırımcıların ilgisini en çok çeken şeylerden birinin “Türkiye’nin varlık değerleri” olduğunun altı çizilen analizde, Kasım 2020’den bu yana Türk varlıklarının yüzde 33’lük bir değer kazandığı vurgulandı.

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

Kandil değil HDP binası


Haberin Özeti

Reuters'te yayımlanan bir analizde, güvensizliği bir kenara bırakan yabancı yatırımcıların Türk piyasalarına dönüş yaptığı yazıldı.

DETAY
• Kasım 2020'den bu yana Türk varlıklarına 15 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığı vurgulandı.
• Deutsche Bank, yabancı yatırım miktarının yıl ortasına kadar 10 milyar dolar artacağını öngörüyor.
• Haberde, dünyanın önde gelen yatırımcılarının Türk piyasalarıyla ilgili görüşlerine yer verildi.

Londra merkezli BlueBay Varlık Yönetimi'nden Polina Kurdyavko:
• "Farklı bir yaklaşım görmek bizi cesaretlendirdi. Risk toplamı limitimizi artırdık. Politikalar bu şekilde uygulanmaya devam ettiği sürece de bu yolda ilerlemeyi düşünüyoruz"

Paris merkezli çalışan ve 45 milyar dolarlık varlığı yöneten Carmignac'tan Joseph Mouawad:
• "Türk varlıklarında yaşanan değerlenmeye daha fazla ilgiyle bakmaya başladık."
<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı

Buz tutan gölde balıkçıların zorlu mücadelesi

Alanya'daki tarihi Gülevşen Camisi restore ediliyor