• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
06 Ocak 2021 Çarşamba 09:47 | Son Güncelleme:

Resmi Gazete'de yayımlandı: Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak proje başlıyor

Resmi Gazete'de yayımlandı: Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak proje başlıyor
AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in, "Bu projemiz Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak." dediği proje için ilk adım atıldı. Doğalgaz boru hattı güzergahı için acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

"NAHÇIVAN EKONOMİSİNİN ATEŞİNİ YAKACAK"

Buna göre, Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin gerçekleştirilmesi amacıyla Iğdır'ın Merkez, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri sınırlarında yer alan ve bu hattın güzergahına isabet eden taşınmazlarla söz konusu proje kapsamında inşa edilecek sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazlar, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in, "Bu projemiz Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak." dediği proje için de ilk adım atılmış oldu.

Manisa'da "Yeşilova KÖK Çevre Hatlar Enerji Nakil Hattı"nın ve Kastamonu'da "İnebolu DM-Uğrak KÖK Enerji Nakil Hattı"nın yapımı amacıyla ilgili güzergahlara isabet eden taşınmazlarda pilon yerleri mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahaları ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğünce istimlak edilecek.

Öte yandan, EMBA Elektrik Üretim AŞ Adana Özel Endüstrisi Bölgesi sınırlarının değiştirilmesi kararlaştırıldı.


Haberin Özeti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in tabiriyle "Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak" proje için ilk adım atıldı.

DETAY
• Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin gerçekleştirilmesi amacıyla Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.
• Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.
<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor