• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
24 Ağustos 2021 Salı 20:05 | Son Güncelleme:

Reel sektöre destek 3 yeni sözleşme işleme açılıyor

Reel sektöre destek 3 yeni sözleşme işleme açılıyor

Reel sektöre destek sağlayacak yeni finansal ürünler çıkaracaklarını belirten Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, üç yeni sözleşmenin 22 Ekim'de işleme açılacağını söyledi.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) fiziki teslimatlı dolar TL vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleriyle platin, paladyum ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) vadeli işlem sözleşmelerinin işleme açılacağını duyurdu. Yeni işleme açılacak sözleşme gruplarından birinin, 'Fiziki Teslimatlı Dolar TL Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri' olduğunu ve yeni sözleşmelerin 22 Ekim'de işlem görmeye başlayacağını belirten Ergun, bu sözleşmelerin sermaye piyasaları açısından çok önemli bir amaca hizmet edeceğini söyledi.

ŞİRKETLERİ REKABET

Ergun, şöyle devam etti: "Mevcut nakdi uzlaşmalı döviz sözleşmelerine ek olarak vade sonunda fiziki teslimatlı olarak işleme açılacak bu sözleşmeler başta reel sektör ve dış ticaret şirketleri olmak üzere, faaliyetleri gereği bilançosunda yabancı para pozisyonu taşıyan şirketlerin kur risklerini daha rekabetçi, güvenli ve şeffaf bir platformda yönetmelerine imkân sağlayacak. Gerçek kişilerin emir iletemeyeceği bu sözleşmeler, aralarında kredi limiti olmayan veya finansal stres zamanlarında limit sorunu yaşayan finansal kuruluşların birbirleriyle merkezi karşı taraf güvencesi altında işlem yapmalarını da temin edecek."

DİBS ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Üzerinde çalıştıkları ve yakın zamanda hayata geçirmeyi planladıkları diğer bir ürünün de Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) vadeli işlem sözleşmeleri olduğunu belirten Ergun, "Bu sözleşmeler özellikle finans sektörünün ve kurumsal yatırımcıların faiz risklerini daha etkin bir şekilde yönetmelerine imkân verecek. DİBS vadeli işlem sözleşmelerine bankaların yanı sıra tahvil portföyü bulunan ve piyasa faiz oranlarının değişiminden korunmak isteyen diğer kurumsal ve bireysel yatırımcıların da ilgi göstermesini bekliyoruz" diye konuştu.

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi