• $8,0763
  • €9,7066
  • 450.723
  • 1409.19
29 Mart 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Pırlantada müşteri arttı, karat düştü

Pırlantada müşteri arttı, karat düştü
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Emil Güzeliş, pandemi döneminde pırlantada hem e-ticarette hem dükkanlarda trafiğin arttığını, hatta açılmadan sonra yaz aylarında mağazaların önünde kuyruklar oluştuğunu söyledi. Güzeliş buna karşın ortalama alışveriş miktarının 6 bin TL'den 5 bin TL'ye indiğini ifade etti.

Emil Güzeliş Mardinli, 1890'dan bu yana mücevher işi yapan ailenin üçüncü kuşağı. 1956'da İstanbul'a göç eden aile kuyum işine Nuruosmaniye'deki küçük dükkanda devam ediyor. 2000 yılına gelindiğinde ise 'Zen' markası doğuyor. Şu anda Zen, İstanbul'un orta yerinde Eminönü'nde Avrupa'nın en büyük mücevher fabrikasına sahip. Ve bu fabrikadan taş ustalarının emeğiyle ayda 40 bin ürün çıkıyor. Emil Güzeliş, oğlunun da 7 yaşından bu yana 11 yazdır fabrikada çalıştığını, çok iyi mıhlama ve cila yaptığını anlatıyor, "Benim yerime o geçecek, yeni kuşak pırlanta işine başka bir vizyon katacak" diyor. Ancak bir sonraki kuşağa geçmeden önce Zen'in tamamlayacağı bir yurtdışı atılımı var. Pandemi döneminde dahi markanın yurtdışında mağazalaşma sürecinin devam ettiğini vurgulayan Güzeliş, "Hedefimiz dünyada 100 mağaza" diyor. Emil Güzeliş'le pandeminin pırlantaya etkisinden, pırlantaya ÖTV beklentisine kadar pek çok konuyu masaya yatırdık.

'BİZİM YILIMIZ OLACAKTI'

Pandemi pek çok sektörde yıkıcı etki yarattı. Siz ne yaptınız bu dönemde?

Geçen sene başında '2020 bizim yılımız olacak' diyorduk. Ocak ve şubat muhteşem başladı. Mart sonunda acayip bir şoka girdik; her yer kapalı, yüzlerce çalışanımız var, herkes evde. 10 gün hiçbir şey yapamadan oturduk. Sonra yeni fikirler bulmaya ve bu fikirleri hayata geçirmeye başladık. Bunlar yoğunluk içinde düşünebileceğimiz işler değildi. O tenhalık fikir üretme anlamında bize iyi geldi. Bu arada internet satışları 5 kat arttı. Ama koca bir şirketten söz ediyoruz, internet bizim dişimizin kovuğuna yetmiyor. Bizim asıl işimiz düğünler, evlilik teklifleridir. Mağazalar kapalı olunca, bunlar da olamadı. Ve yüzde 25'lik bir küçülme öngördük.

Yılı nasıl tamamladınız?

Haziranda mağazalar açılınca yumuşak bir geçiş yaşadık. Temmuz ayında ise mağazalarımızda kuyruklar oluşmaya başladı. 2019'dan daha iyi iş yaptık. Ağustos ve eylül de öyle geçti. İnsanlar ne olacağı belli olmadığı için hızlıca evlenmek istediler. Ama kasımda işler tekrar düştü. İnsanlar AVM'lere girmeye korkar hale geldi. Yine de yılı öngördüğümüz kadar kötü bir senaryoyla tamamlamadık. Yüzde 19 civarında bir küçülmemiz oldu.

Paket ortalaması nasıl?

Pandemide trafik arttı. Geçen yıl mağazalarımıza günde 20 kişi giriyorsa, bu yıl 25 kişi girdi. Ama paket ortalaması yüzde 20 düştü. Alışverişler ortalama 6 bin TL'den 5 bin TL'ye indi, pırlanta karatları küçüldü.

İhracatta gelişme var mı?

Kasım ve aralıkta ihracat rekorları kırdık. Bütün dünyadan talep gelmeye başladı. Son dönemde pandemi dolayısıyla Çin'de, Uzakdoğu'daki fuarlar yapılamadı. O fuarlara gidemeyen Avrupa'daki pek çok insan Türkiye'ye ulaştı. Türkiye'deki altın üreticisi dünyada ünlüdür. Pırlantada yeniyiz ama çok kaliteliyiz. Avrupa bu süreçte bizim pırlantalarımızı test etti onayladı. Bence artık Türkiye'den ciddi alım yapacaklar ve pırlanta ihracatımız çok artacak.

2021 nasıl başladı, sevgililer günü nasıl geçti?

Şubattan itibaren gayet iyi gidiyoruz. Sevgililer Günü'nü de hem sektör hem biz çok iyi geçirdik. Geçen yılın yüzde 2.5 yukarısındayız. Bu bizim için çok iyi bir sinyal, 'yeşil ışık, geç' demek. Bize o yeşil ışık lazımdı. Ben bu yazdan çok ümitliyim. Rekor düğün bekliyorum. Belki hazirana kadar yüzde 5 küçülme olur ama ben hazirandan sonra sektör olarak yüzde 20 büyüdüğümüz günlere geri döneriz diyorum.

Cansu Dere'nin Sadakatsiz dizisinde taktığı yüzük Zen'in çok satanları arasına girdi.

5 YILDA DÜNYA ÇAPINDA 100 MAĞAZA

Pandemide mağaza kapattınız mı?

Mağaza kapatmadığımız gibi fırsatları da değerlendirdik. Uzun süredir girmek istediğimiz Akbatı ve Akasya AVM'de mağaza açtık. Türkiye'de 70 mağazaya ulaştık.

Yurtdışında nasıl bir büyüme planınız var?

Pandemi döneminde bir Arnavutluk'ta bir Peru'da 2 yeni mağaza açtık. Şimdi de Makedonya'da açıyoruz. Yurtdışında toplam 20 mağazamız var. Hedefimiz 5 yılda 100 mağazaya ulaşmak. Bayilik yoluyla büyüyeceğiz.

PARFÜMLE EVLENME TEKLİFİ

Yeni bir parfüm çıkardınız. Nasıl gidiyor satışlar?

Bizim işimizdeki bütün dünya markalarının parfümü var. Biz ilk siparişlerimizi verdiğimizde, 'Yapmayın, dünya markaları o kadar satmıyor' dediler. Şimdi hedeflerimizin üzerine çıktık, satış rekorları kırıyoruz. Çünkü aslında burada bir buluş var. Parfüm ve yüzüğü aynı kutuda şık bir şekilde sunuyoruz. İnsanlar sevgilisine parfüm almış gibi yapıyor, yanına veya şişenin altına yüzüğü koyup sürpriz yapıyor. Bu fikir Türkiye'de de yurtdışında da çok tuttu.

Zen'in bu yıl için büyüme hedefi nedir?

Şu anda ciromuz 500 milyon TL. Bu yıl yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. 5 yıl vadede de ağırlık ihracatta olmak üzere 1 milyar TL ciroya ulaşmak istiyoruz.

'ÖTV YOK' DİYENLER % 18 KDV VERDİĞİMİZİ BİLMİYORLAR

ÖTV konusu tekrar gündemde. Ne diyorsunuz?

Hollanda pırlantanın merkeziydi. Sonra hükümet sektöre bazı zorluklar getirdi ve Hollanda'da bütün kesiciler Belçika'ya gitti. Sektör bir daha kendine gelemedi. Ve dünyanın pırlantanın merkezi Belçika oldu. Pırlanta uluslararası borsalarda işlem gören bir yatırım aracı. Yani aslında pırlanta demek, para demek. Nasıl ki dolara ÖTV getirmek anlamsızsa, pırlanta için de bu böyle. Ayrıca 'pırlantaya ÖTV gelsin' diyenlerin çoğu bilmiyor ki pırlantanın üzerinde zaten yüzde 18 KDV var. Güney sahillerimizde 5 bin kuyumcu var. Her turist buralara uğruyor. Çünkü dünya çapında bir ünümüz var ve fiyatlarımız uygun. Bu bize 3 milyar dolarlık gizli ihracat sağlıyor. Bu özelliğimizi yitirmememiz lazım.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi