• $8,0844
  • €9,7264
  • 460.339
  • 1384.44
22 Mart 2021 Pazartesi 20:53 | Son Güncelleme:

Paydaşlar bir araya geliyor! Bakan Bekir Pakdemirli: Suyun geleceği ve yol haritası nisanda çizilecek

Paydaşlar bir araya geliyor! Bakan Bekir Pakdemirli: Suyun geleceği ve yol haritası nisanda çizilecek

Cumhuriyet tarihinde bir ilki daha gerçekleştireceklerini belirten Tarım Bakanı Pakdemirli, “Nisanda ‘Birinci Su Şurası'nın başlangıcını yapacağız. Suyumuzun geleceğini konuşacak ve yol haritamızı belirleyeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, nisanda 'Birinci Su Şurası'nın başlangıcını yapacaklarını belirterek, "Birinci Su Şurası kapsamında ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelerek, suyumuzun geleceğini konuşacak, hedeflerimizi ortaya koyacak ve yol haritamızı belirleyeceğiz" dedi. Bakan Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen '22 Mart Dünya Su Günü Kutlamaları'ndaki konuşmasında, Dünya Su Günü'nün bu yılki temasının 'Suyun Değeri' olduğuna dikkati çekti.

SU ZENGİNİ DEĞİLİZ

Su güvenliğinin, gıda güvenliğinin garantisi olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, "Tarım ise suyun en fazla kullanıldığı sektördür. Dünyadaki suyun yüzde 71'ini, ülkemizdeki suyun ise yüzde 77'sini tarım sektörü kullanıyor. Son 50 yılda verimde ve üretimde ciddi artışlar yaşadık. Bunun temelinde su, önemli bir yer tutuyor. Son 50 yılda Türkiye'de, sulamalı endüstriyel tarım yapılan alan 2 kat arttı" diye konuştu. Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını anlatan Pakdemirli, "Kurak ve su kısıtı olan bir coğrafyada yaşıyoruz. 25 nehir havzasından oluşan ülkemizde, 112 milyar metreküp teknik ve ekonomik su rezervimiz var. Yıllık ortalama yağış miktarımız dünya ortalamasının altındadır. Kişi başına düşen yıllık 1340 metreküp su ile su stresi çeken ülkeler grubundayız. 2040 yılında ise kişi başı tüketilen yıllık su miktarının yüzde 17 azalışla, 1116 metreküpe düşmesi bekleniyor" dedi.

255 MİLYARLIK YATIRIM

Pakdemirli, her bir damla suyu verimli kullanmak için, çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Son 19 yılda, elimizdeki bu kıymeti aziz milletimize en iyi şekilde sunmak amacıyla 255 milyar liralık yatırım yaparak, 8 bin 697 tesisi hizmete aldık. 19 yılda inşa edilen ve Cumhuriyet tarihinde yapılanların 2 katından fazla olan 600 barajımızda, 45 milyar metreküp suyumuzu depoladık. 20 milyon dekar alanı son 19 yılda sulamaya açarak sulanan tarım alanını 67 milyon dekara ulaştırdık. Böylece bereketli Anadolu topraklarını modern sulama sistemlerine kavuşturduk."

VERİM ARTIŞI İÇİN KATKI SAĞLADIK

Arazi toplulaştırmada 48 milyon dekar arazide çalışmalarını tamamladıklarının altını çizen Pakdemirli, böylece verimin artmasına katkı sağladıklarını dile getirdi.

SULAMA YATIRIM BÜTÇESİ 2.4 KAT ARTARAK 15.3 MİLYARA YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle su alanındaki çalışmalara da hız verdiklerini ifade eden Pakdemirli, son 3 yılda 72'si baraj olmak üzere 973 tesisi hizmete aldıklarını kaydetti. Pakdemirli, Bakanlık olarak, bu yılı 'Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı' olarak ilan ettiklerini bildirerek, şu değerlendirmede bulundu: "Sulama yatırım bütçesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle 2.4 kat artırarak, 15.3 milyar liraya çıkardık. Bu yıl, 51'i baraj olmak üzere toplam 402 tesis ve yatırımı hizmete almayı hedefliyoruz. Depolama kapasitemiz 180 milyar metreküpe ulaşacak, sulamaya açılan alan 69 milyon dekara çıkarılacak, tescil edilen toplulaştırma alanı 60 milyon dekara çıkarılacak, içme suyu miktarı yıllık 4,9 milyar metreküpe ulaşacaktır." Pakdemirli ayrıca, "Bu yıl sonu itibarıyla da hizmete alınan yer altı baraj sayımızı 50'ye çıkaracağız. 2023'e kadar kalanını da hizmete almayı planlıyoruz" dedi.

HEDEF YÜZDE 74 TASARRUF SAĞLAMAK

Bakan Pakdemirli, basınçlı borulu şebekelerin yapımının artırılması ve eski sulamaların rehabilite edilmesiyle sulamada kullanılan suda yüzde 74'lük tasarruf sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Sulama yatırımlarına hız verirken suyun geleceğini de planladıklarını anlatan Pakdemirli, şunları kaydetti: "Cumhuriyet tarihinde bir ilki daha gerçekleştireceğiz. Nisan ayında Birinci Su Şurası'nın da başlangıcını yapıyor olacağız."

<p>Peki, piyasalar haftaya nasıl başladı? Piyasalar bugün neyi  fiyatlıyor? Alternatif yatırım araçl

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

Türk Yıldızları, Hatay senalarında! Gökyüzünde muhteşem şov

Jandarmaya Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sistemi teslim edildi

NASA'nın Mars'taki helikopteri 'Ingenuity' ilk uçuşunu yaptı