• $7,4187
  • €9,0078
  • 445.628
  • 1569.35
08 Ocak 2021 Cuma 10:24 | Son Güncelleme:

Para transferinde yeni dönem başladı: FAST sistemi kullanıma açıldı

Para transferinde yeni dönem başladı: FAST sistemi kullanıma açıldı
AA

Merkez Bankası (TCMB) yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından bugün kullanıma açıldığını duyurdu.

Bankalarda Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi ile yeni dönem başladı. 7 gün 24 saat para transferi yapılabilecek sistemde pilot testlerin tamamlanmasının ardından bugün kullanıma açıldığı duyuruldu.

AA'da yer alan habere göre, TCMB'den yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır" denildi ve şu bilgiler verildi:

"FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu.

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacak."


Haberin Özeti

Para transferinde yeni dönemi başlatacak FAST sistemi kullanıma açıldı.

DETAY
• Yaygın kullanımın yakından izlenebilmesi için ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı.
• Para transfer limiti kademeli şekilde artırılarak 1000 TL'ye kadar yükseltilecek.

FAST SİSTEMİ NEDİR?
• Farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferlerinin 7 gün 24 saat boyunca saniyeler içerisinde gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.
• FAST'la birlikte yürürlüğe giren Kolay Adresleme Sistemi sayesinde telefon numarası, e-posta adresi ve kimlik numarası bilgisi ile banka hesapları eşleştirilebilecek.
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla AK Parti 7. Olağan

Başkan Erdoğan: Eyvallahımız olmayacak

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi açılıyor