• $8,1506
  • €9,7091
  • 456.53
  • 1387.13
27 Şubat 2019 Çarşamba 09:19 | Son Güncelleme:

Otopark ücretini plaka ödeyecek

Otopark ücretini plaka ödeyecek

Plaka ile otoparkı ödeme, sesle gıda siparişi ya da uygulamadan otomatik ödeme gibi hizmetler Türkiye'de de faaliyete geçmeye başladı. Bursa plakanın otopark ücretini otomatik ödediği ilk pilot bölge oldu.

Dijitalleşme ile birlikte günlük hayattaki rutin işlemlerin neredeyse tamamı farklı araçlar üzerinden yapılıyor artık. En basit ve sade ödeme yöntemi ise geleneksel yöntemler arasından sıyrılıp öne çıkıyor. Sanal veya fiziki olarak müşterinin olduğu yere giden uygulama kazanıyor. Mastercard'ın yeni geliştirdiği ve pilot olarak Bursa'da uygulamaya başladığı yeni ödeme yöntemi de bu örnekler arasında.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İştiraki olan BURBAK Otopark ile işbirliğine gittiklerini belirten Mastercard Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, "Akıllı Otopark Uygulaması kullanılmaya başlandı. BURBAK uygulaması üzerinden cep telefonu aracılığı ile plaka tanıma sistemi ile çalışıyor. Park eden her aracın girişi ve çıkışı resim çekilip okunarak sisteme kaydediliyor. Masterpass ile tahsil edilebilen ücret e-arşiv ve e-fatura olarak belgelendiriliyor. Otoparkı kullanan sürücüye plakası, park ettiği otopark, park ettiği tarih-saat ve ödediği tutar ile birlikte e-fatura linki gönderiliyor" dedi.

KAPIDA ÖDEME DE BİTİYOR
Benzer bir uygulama için de Opet ile anlaşma sağlanmış. Opet Mobil Ödeme Sistemi'ne kayıt yaptıranlar kredi kartlarını sisteme tanımlayarak ekstra ödeme işlemine gerek duymadan araçtan çıkmadan devam edebiliyor. Çağlayan, "Biz API'lar ile dışarıya açık haldeyiz çünkü müşterinin olduğu yere gidilmek zorunda artık. Eskisi gibi müşteri bizim uygulamamızı yükselin lüksümüz yok. Biz görünmez olup altyapıyı sağlamayı hedefliyoruz. Migros ile de Migros Hemen uygulaması için anlaştık. Kapıda ödeme de bitecek" dedi.

SESLİ ÖDEME DE DEVREYE GİRİYOR
Bazı bankaların android ve iOS için geliştirdikleri uygulamanın bir benzerini yaptıklarını belirten Çağlayan, "Sesle ödeme için bir uygulama geliştirdik. Şu anda ABD ve İngiltere'de kullanımda. İlk etapta Android telefonlar için geçerli olacak. ABD'de çok tuttu. Üç kişiden biri kullanıyor. 2022 yılında sesli alışverişin 40 milyar doları bulacağı öngörülüyor. Yakında Türkiye'de de ev asistanları, kulaklıklar ve cepteki asistanlar ile ödeme çözümü sunacağız" dedi.

(Sabah)

<p><strong>LİDER BEŞİKTAŞ YOLUNA KAYIPSIZ DEVAM EDERKEN, RAKİPLERİ FENERBAHÇE VE GALATASARAY'LA DA F

BB Erzurumspor - Beşiktaş Maç Yorumu

Kastamonu'da jandarma ekipleri çaya düşen karacayı kurtardı

BAFTA Ödülleri'nde kırmızı halı şıklığı

Hürjet uçağı montaja hazırlanıyor