• $ 6,0944
  • € 6,6161
  • 323.143
  • 116829
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Şahsuvaroğlu: Türkiye tarihinde böyle rakam yok, özür dileyecek misiniz?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, yeni başlayan sıfır kampanyasıyla alakalı önemli bir detayı açıkladı. Şahsuvaroğlu, "Türkiye tarihinde 0,49’lu rakam yok. 'Dolar 8-10 TL, faiz yüzde 50 olacak, Türkiye bu türbülanstan çıkamayacak' diyenler, özür dileyecekler mi?" diye konuştu.

TM Dijital Haber Merkezi

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, yeni başlayan sıfır kampanyasına ilişkin olarak, "Türkiye tarihinde ilk defa bu yapılıyor. Emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkür etmekte fayda görüyorum." dedi. Ortada büyük bir yük olduğunu ve bunun paylaşılması sonucunda otomotiv sektörünün ve yetkili satıcılarının önünün açıldığını belirten Şahsuvaroğlu, geçen sene "faiz yüzde 50, enflasyon yüzde 60 olacak" diyenlerin olduğunu hatırlatarak Şahsuvaroğlu, "Şimdi gelinen noktada özür dilemeyi düşünüyorlar mı?" şeklinde konuştu.

KAMU BANKALARI YERLİ OTOMOBİL İÇİN DEVREYE GİRDİ

Açıklamalarında "Geçen yıl eylül ayından sonra otomobil kredi oranları 3.10’lara kadar çıkmıştı." şeklinde kredi faizlerinin geçen yılı hakkından bilgi veren Şahsuvaroğlu, "Şimdi 0,49’dan bahsediyoruz, bu sektöre ciddi manada çok önemli bir destektir. Sektörü rahatlatır; sektörü daha güçlü, daha güvenli günlere adım adım götürür." ifadelerini kullandı.

“EĞER BU MÜDAHALE OLMASAYDI...”

Bu kredi paketinin piyasaya 70 ilâ 100 bin ilave satış getireceğini belirten Şahsuvaroğlu, 2019 sonunu en az 450 bin satışla kapatmayı beklediklerini söyledi. Şahsuvaroğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

"Eğer son 3 aya müdahale edilmeseydi biz bu süreçte 100 bin civarı araç satışı öngörüyorduk. 2019’da eylül ayına kadar 240 bin civarında satışımız vardı, eylül hemen hemen 40 bin olur, seneyi 380 binle istemediğimiz bir yerde kapatmış olurduk. Fakat bugün desteğin gelmesi ile beraber yerli firmalar üretim kapasitelerini gözden geçirmeye başladı ve yan sanayinin de hemen hareketlenmesiyle birlikte biz seneyi minimum 450 bin ile kapatmayı öngörüyoruz. Bu kredi kampanyasıyla beklenenden 70-100 bin aracın daha fazla satılmasına katkı sağlanmış olacak."

“HURDA TEŞVİĞİ VE UCUZ KREDİ İÇİN SON TARİH 31 ARALIK”

Yapılan faiz indirimin boyutunun kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Şahsuvaroğlu, "Bu kadar kuvvetli adım beklemiyorduk. Hazine ve Maliye Bakanlığımıza, Bankalar Birliği Başkanlığına ve kamu bankalarına teşekkür ediyorum." dedi. Özel sektör bankalarını da bu kampanyaya katılmaya davet eden Şahsuvaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Son bir haftadır iş yerlerimizde yüzümüz gülüyor, telefonlarımız çalıyor, bir müşteri trafiği var, bunlar bizim için unutulmaya yüz tutulan şeylerdi. Tekrardan zayıflayan kasımız gelişmeye başlıyor, dolayısıyla showroomlarımız hareketli ve 31 Aralık’a kadar bu devam edecek. Biliyorsunuz ucuz faizli kredi kampanyasında 31 Aralık son tarih. 31 Aralık’a kadar tüm otomobil almak isteyen tüketicilerin bu fırsattan istifade etmesini istiyorum; çünkü 100 bin liralık bir kredi ve 36 ay zaman diliminde 20 bin liradan fazla avantaj sağlıyorsunuz. Yine bununla beraber “hurda teşviği” var. Hurda teşviği de 31 Aralık’ta bitiyor. Hurda teşviği de bitmeden 0,49 gibi bir faiz oranıyla otomobil almak isteyen herkesin gerçekten istifade etmesini ümit ediyorum."

“BU, ‘TÜRKİYE’YE GELİN, YATIRIM YAPIN’ ANONSUDUR”

Türkiye’ye gelmiş, ülkeye inanmış, üretim yapmış her şirketin yerli ve milli olduğunu, bunlar arasında bir ayrım yapmadıklarının altını çizen Şahsuvaroğlu, "0,49 oranı bana şunu anlatıyor; buyurun Türkiye’ye gelin, yatırım yapın. Yatırım yapan herkesi Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti destekler, 0,49 aslında bunun bir anonsudur." dedi.

“ÖZÜR DİLEYECEK MİSİNİZ?”

Geçen sene ağustos ayı sonrasında yaşanan dönemi hatırlatan Şahsuvaroğlu, "Faizlerin yüzde 50’ye çıkacağı, enflasyonun yüzde 60’a çıkacağı, dolar kurunun 8-10 mertebesine gideceği, Türkiye’nin bu türbülanstan kurtulamayacağı söyleniyordu." hatırlatmasında bulundu.

Bugün gelinen nokta bambaşka bir yerde olunduğunu vurgulayan Şahsuvaroğlu, "O söylediklerinizden pişman mısınız? Özür dilemeyi düşünüyor musunuz?" dedi. Yeni ekonomi programına da tam destek veren Şahsuvaroğlu, "Aynı gemideysek hepimiz aynı istikamete bakmalıyız." diye konuştu.

FİYAT ARTIŞI OLACAK MI?

Otomobilde fiyat artışı sorusunu da yanıtlayan Şahsuvaroğlu, enflasyonda gelinen noktanın yüzde 15 olduğunu ve dövizin stabil pozisyonda devam ettiğini göstererek, "Artış yönünde bir sebep olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.


<p>Wuhan’da insanların umutlarını yitirdiğini gözler önüne seren yeni bir video ortaya çıktı.

Umutsuz Wuhanlılar paralarını uçak yapıp camdan attı

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Atatürk Olimpiyat Stadı'nın son hali ilk kez yayınlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları