• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Ağustos 2012 Pazartesi 02:11 | Son Güncelleme:

'On numara yağın 6 aylık faturası 5,5 milyar lira'

'On numara yağın 6 aylık faturası 5,5 milyar lira'

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) 2012 yılının ilk altı aylık döneminde, otomotiv yakıtları tüketiminin (benzin, motorin ve oto gaz toplamı) 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,0 artarak 12 milyon 100 bin metre küp olarak gerçekleştiğini açıkladı.

PETDER'in 2012 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin sektör raporu verilerine göre, otomotiv yakıtları arasında yüzde 70'lik tüketim ile en büyük payın sahibi olan motorin tüketimi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yılın ilk altı ayında yüzde 9,1 artarak 8 milyon 800 bin metre küp, oto gaz tüketimi ise yaklaşık yüzde 0,8 oranında artarak 2 milyon 100 bin metre küp, son dört yıldır sürekli azalan benzin tüketimi ise yüzde 5,9 oranında azalarak yaklaşık 1 milyon 200 bin metre küp oldu.
        
Motorin tüketiminde yılın ilk yarısındaki genel ekonomik büyümenin de üzerinde gerçekleşen artışın otomasyon sisteminin ve kayıt dışına karşı alınan tedbirlerin olumlu bir sonucu olarak kabul edildiği raporda yer aldı. Diğer taraftan siyah ürünlerin tüketimi, geçen yıla göre yüzde  1,8 azalarak 362 bin ton olarak gerçekleşti. Toplam yağlama yağları tüketiminin ise aynı döneme oranla yaklaşık yüzde  0,6 oranında azalarak 227 bin ton olarak gerçekleştiği hesaplandı.
        
-10 numara yağ sorunu alınan mali ve idari tedbirlere rağmen azalmadı-
        
Raporda, ''10 Numara yağ'' sorununun alınan mali ve idari tedbirlere rağmen azalmadığına değinildi. Resmi verilere göre bu yılın ilk altı aylık döneminde 10 numara yağ üretiminde kullanılan baz yağların ithalatı kısmen (yüzde 12) azalmakla birlikte, gerçekleşen ithalat miktarı yurt içi üretimin 3 katını geçti. On numara yağ sorununun 2008 yılı sonunda yapılan vergi düzenlemesi ile sürekli artış gösterdiği, 2012 yılının ilk yarı yılı sonunda neden olduğu vergi kaybının toplamda 5 milyar 500 milyon liraya ulaştığı gözlendi.
        
-Türkiye vergisiz akaryakıtta Akdeniz ülkelerinden daha ucuz olmaya devam etti-
        
2012 yılının ilk yarısında da Türkiye'deki vergisiz pompa fiyatları EPDK tarafından referans piyasalar olarak kabul edilen Akdeniz ülkelerindeki benzin ve motorinin vergisiz fiyatlarından daha düşük olarak seyretmeye devam etti.
        
2012 yılı ilk altı ay ortalaması olarak standart benzin (vergisiz), İstanbul'da Atina'dan ortalama 15 kuruş (7 cent-avro/lt), motorin ise 19 kuruş (9 cent- avro/lt) daha ucuza satıldı. Standart ürünlerin yanı sıra özel motorin türlerinin Türkiye'de dört Akdeniz ülkesine göre 9-10 kuruş daha düşük fiyatla tüketicilere sunulduğu görüldü. Diğer bir deyişle Türk tüketicisi benzin, motorin ve özel motorin türlerinde uluslararası piyasalarda yaşanan petrol fiyatlarındaki artışlardan, Akdeniz piyasalarındaki diğer bölge ülkelerindeki tüketicilere göre daha az etkilendi.
        
AA
 

<p><span>Bitlis'teki helikopter kazasında şehit düşen 8. kolordu  komutanı korgeneral Osman Erbaş te

Şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kahramanlıkları...

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı