• $7,4682
  • €9,0594
  • 441.811
  • 1565.01
23 Aralık 2020 Çarşamba 09:49 | Son Güncelleme:

Ocak'ta kısa çalışma ödeneği yatacak mı? Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı, kaç ay uzadı?

Ocak'ta kısa çalışma ödeneği yatacak mı" Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı, kaç ay uzadı"

Pandemi nedeni ile işleri azalan işyerlerindeki çalışanların mağdur olmaması adına ödenen kısa çalışma ödeneği ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar, ödemenin Ocak ayında yatıp yatmayacağını araştırıyor. Peki, Ocak'ta kısa çalışma ödeneği yatacak mı? Kısa çalışma ödeneği uzayacak mı?

Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar, ödenek ile ilgili gelişmelerin neler olduğunu araştırıyor. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan iş yerleri için yeni başvuru süreci başlatılmıştı. Ödenekten yararlanan iş yerleri ilave işçi için talepte bulunabiliyor. Peki, Ocak'ta kısa çalışma ödeneği yatacak mı? Kısa çalışma ödeneği uzayacak mı?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ OCAK'TA YATACAK MI?

Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlara Aralık ayı ödemesi, Ocak ayında yapılacak. Ödeme tarihinin açıklanması halinde haberimiz içerisine eklenecektir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanunun ek 2. maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı kararında belirtilen esaslar çerçevesinde, 26 Ekim 2020 tarihli ve 3134 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan iki aylık süreden sonra başlamak üzere 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı? Ocak ayı ücretsiz izin maaşı ne zaman yatacak?

YENİ BAŞVURULAR ALINIYOR

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan iş yerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan yeni kararda, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun ek 2. maddesi ile geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 1 Ocak 2021 tarihinden sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için anılan Kanunun geçici 23. maddesinin birinci fıkrasında yer alan 30 Haziran 2020 tarihinin, 30 Kasım 2020 tarihli ve 3238 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen esaslar çerçevesinde 31 Ocak 2021 olarak uygulanacağı belirtildi.

Ödenekten yararlanan iş yerleri ilave işçi için talepte bulunabilecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 2021 NE KADAR OLACAK?

Kısa Çalışma Ödeneği 2021 ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Konu hakkında yapılan açıklama ise şu şekilde:

Pandemi dönemiyle birlikte gündemimize daha çok giren kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ile ücretsiz izindekilere ödenen nakdi ücret desteği miktarları zamlanacak. Yeni rakamlar ocak ayı ile birlikte geçerli olacak. Bu ödenekler brüt asgari ücrete göre belirlendiği için ocak ayında belirlenecek yeni asgari ücretle birlikte ödenekler de artmış olacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Kısa çalışma başvurularının sadece e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020'ye kadar yapılabileceğini bunun dışında posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacağını duyuran Selçuk, kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Aralık 2020 tarihi veya sonrası olarak bildirilebileceğini belirtti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,

Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),

İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir.

Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.

<p>Moldova asıllı ses sanatçısı Leonida Timuş, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un son dönemdeki

Moldova asıllı sanatçı Macron'un İslamiyet karşıtı açıklamalarına Fransızca ilahi ile tepki gösterdi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Engelli ve yaşlılara aşı uygulanmaya başladı

Mandaların eksi 10 derecede yemek arayışı