• $7,2842
  • €8,7901
  • 404.508
  • 1527.45
01 Şubat 2021 Pazartesi 11:02 | Son Güncelleme:

İşsizlik maaşı 2021 ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ne kadar, hesaplama nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı 2021 ne zaman yatacak" İşsizlik maaşı ne kadar, hesaplama nasıl yapılır"

İşsizlik maaşı ödemeleri hakkında son durumu açıklaması Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından yapıldı. Ocak ayına ilişkin ödemeler, Şubat ayından vatandaşların hesaplarına yatıyor. Peki, Ocak 2021 işsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ne kadar, hesaplama nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı alan binlerce vatandaş ödemelerin ne zaman yapılacağını öğrenmek istiyor. Herhangi bir istek ve kusuru dışından işsiz kalan kişiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu ödenekten yararlanıyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ödemelerin tarihini açıkladı. Ocak 2021 işsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı ne kadar, hesaplama nasıl yapılır?

OCAK 2021 İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Ocak ayı işsizlik maaşı Şubat ayının 5'inde hesaplara yatacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, ocak ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin 5 Şubat'ta hesaplara yatırılacağını açıkladı.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2021 yılı asgari ücret brüt 3577,50 net 2825,90 kuruş oldu. Asgari ücret 500 lira arttı. Asgari ücret yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu.

2021 yılı en yüksek işsizlik maaşı da net 2825,90 olarak ödenecek.

Geçtiğimiz haftalarda pandemi dönemiyle birlikte gündemimize daha çok giren kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ile ücretsiz izindekilere ödenen nakdi ücret desteği miktarlarının zamlanacağı da duyurulmuştu. Yeni rakamlar ocak ayı ile birlikte geçerli olacak. Bu ödenekler brüt asgari ücrete göre belirlendiği için ocak ayında belirlenecek yeni asgari ücretle birlikte ödenekler de artmış olacak.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı hesaplanırken, işçinin sigortasının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40'ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde elde edilen günlük işsizlik ödeneği ile aylık işsizlik maaşı belirlenir. İşsizlik maaşı hesaplanırken, işsizlik ödeneğinin miktarının aylık asgari ücretin brüt tutarının %80'ini geçmez. İşsizlik maaşından yapılan kesinti sadece damga vergisi kesintisidir. İşsizlik parası hesaplanırken farklı bir kesinti yapılmaz.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

<p>Dünyaca ünlü bir markanın eski modeli Adriana Lima ve saltbea hareketi ile popüler olan Nusret Gö

Haftanın Magazin Başlıkları... Fahriye Evcen, Kuruluş Osman'da

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu