• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
20 Şubat 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Nohut ve fasulye ekerek 3 ayda 50 bin TL kazanın

Nohut ve fasulye ekerek 3 ayda 50 bin TL kazanın

Düşen üretim ve artan taleple bakliyata yatırım avantajlı oldu. 3 ayda mahsul veren nohut ve fasulyenin tonu 5 bin TL’ye alıcı bulurken, yılda 10 ton ürün elde eden çiftçi 50 bin TL kazanıyor.

Özgül ÖZTÜRK

Türkiye’nin bakliyat ekim alanları son 24 yılda yüzde 65, üretim oranı ise yüzde 41 azaldı. Vegan ve vejeteryan yaşam biçimini tercih eden kişi sayısındaki artış ve bakliyat üretimindeki bu düşüş, Türkiye’de bakliyata olan ihtiyacı artırdı. Hal böyle olunca nohut, fasulye başta olmak üzere bakliyat üretimine soyunan girişimciler ton başına 5 bin TL, 10 tonda 50 bin TL’ye kadar gelir elde etmeye başladı. Marketlerde kilosu 20 ila 60 TL arasında satılan kinoa, chia, beluga mercimeği, siyah nohut, amarant gibi butik ürünleri yerli olarak üretip piyasaya sürenler ise bu oranı 4’e 5’katlıyor.

DÜŞÜK BÜTÇELİ ARAZİ İMKANI 

Bakliyat üretimini artırmak isteyen hükümet, geçen yıl nadasa bırakılan arazilerde nohut ekimini alım garantili olarak desteklemeye başladı. Bu nedenle düşük bütçelerle tarım sektörüne girmek isteyen gençlerin bu dönemde bakliyat tarımına yönelmesi son derece mantıklı. Ziraat Mühendisi Ahmet Atalık’ın konuya ilişkin verdiği bilgilere göre, kurak arazilerden birini kiralayıp, sulama bile yapmadan nohut ve mercimek ekip 3 ay içinde ürün almak mümkün. 

30 BİN LİRA HİBE KREDİSİ VAR

Ayrıca genç çiftçilerin köyüne dönme projesi kapsamında 40 yaş altı gençlere hükümet 30 bin TL hibe kredisi de veriyor. Bu işe başlamak için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olarak baklagil prim desteğinden faydalanabilirsiniz. İl Tarım Müdürlükleri aracılığıyla ziraat mühendislerinden danışmanlık desteği alınarak ekimi yapılacak ürün için kullanılacak tohum, ilaç ve sulama konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Siyah pirince alım garantisi veriyor

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis de, şunları söyledi: "İş bulmakta zorlanan gençler bakliyat tarımına yönelmeli. Bakliyat tarımı yapılan arazilerde bir çiftçi yılda ortalama 10 ton mahsul alıyor. 10 ton fasulye üretenler bir sezonda 50 bin TL kazanıyor. Bunun 3’te 1’i kâr olarak kalır. Ben şu an siyah pirinç üreten çiftçilerimize alım garantisi veriyorum."

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü