• $33,0747
  • €36,0365
  • 2616.07
  • 11139.3
2 Temmuz 2024 Salı 13:23 | Son Güncelleme:

Net tarih verildi: Türkiye ve KKTC'nin Mavi Vatan'daki hakimiyeti artacak

Net tarih verildi: Türkiye ve KKTC'nin Mavi Vatan'daki hakimiyeti artacak
AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Projesi'nin 2026 yılında hayata geçmesiyle, hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin Mavi Vatan'daki hakimiyetinin önemli ölçüde artacağını söyledi.

İstanbul'da düzenlenen 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi'nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, KKTC'de kurulacak olan Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Projesi'ne değindi.

"HEM ÜLKEMİZİN HEM DE KKTC'NİN MAVİ VATAN'DAKİ HAKİMİYETİ ARTACAK"

Uraloğlu, yeni projelere ilişkin, "Doğu Akdeniz'de etkinliğimizin artırılması amacıyla KKTC'de kurulacak olan Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Projesi'ni de başlattık. Projemizi 2026 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Projenin tamamlanmasının ardından hem ülkemizin hem de KKTC'nin Mavi Vatan'daki hakimiyetini önemli ölçüde artıracağız. Önümüzdeki yıl Marmara Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi projesini de başlatmayı planlıyoruz." dedi.

"ÇEVRE GÜVENLİĞİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK YATIRIMLAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR"

Çevrenin ve denizlerin korunması adına atılan her adımın gelecek nesillere daha güvenli bir dünya bırakma yolunda önemli bir gelişme olduğunu dile getiren Uraloğlu, bu noktada da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizlerde seyir emniyeti, can, mal güvenliğiyle birlikte çevre güvenliğini artırmaya yönelik yatırımları da tüm hızıyla sürdürdüklerini söyledi.

Yapacakları yeni düzenlemeyle limanlara gelen gemilerden "Gemi Emisyon Bedeli" tahsil edilmesi ve bu bedelin sadece denizciliğin yeşil dönüşümü kapsamında Türk Bayraklı gemilere destek olarak ödenmesini sağlayacaklarını anlatan Uraloğlu, şöyle devam etti:

"İlgili kanunun bu ay yasalaşmasını planlıyoruz. Sadece gemiler için değil, liman tesislerimiz içinde uzun yıllardır sürdürdüğümüz Yeşil Liman uygulamasını güncelleyerek emisyon salınımının azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca bildiğiniz üzere gemilerimizde ve limanlarımızda çevre dostu yenilikçi liman teknolojiler için 'Denizcilikte Dekarbonizasyon ve Yeşil Deniz Taşımacılığının Desteklenmesi' projemiz de Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildi. Oluşturulacak mekanizma ile sektörümüze Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından 20 milyon avro hibe, 50 milyon avro uzun vadeli uygun maliyetli kredi desteği alacağız."

"SİSTEMİ BU AY DEVREYE ALACAĞIZ"

Deniz turizm araçlarının marinalara kalkış işlemlerinde kullandıkları kağıt ortamındaki seyir izin belgesi uygulamasını, bu işlemleri kolaylaştırmak ve bürokrasiyi azaltmak için dijital ortama taşıma işleminde de son aşamaya gelindiği müjdesini paylaşan Uraloğlu, "On binlerce vatandaşımız bu işlemleri liman başkanlığına gitmeden internet üzerinden halledebilecekler. İnşallah sistemi bu ay devreye alacağız." diye konuştu.

- "GEMİ İNSANLARI BİLGİ SİSTEMİNİ GÜNCELLEYEREK DEVREYE ALDIK"

"1 milyonu aşan amatör denizcimiz ve 140 bin aktif gemi insanımız hiç şüphesiz denizcilik sektörümüzün en önemli parçalarıdır." diyen Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gemi insanlarımızın tüm işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini teminen, Gemi İnsanları Bilgi Sistemi'ni güncelleyerek devreye aldık. Bu sayede gemi insanımızın tüm denizcilik işlemleri çok daha hızlı ve sistematik olarak yürüterek başvurularını ortalama 3 gün içinde sonuçlandırıyoruz. Yeni kurulan sistem sayesinde de vatandaşlarımız dünyanın herhangi bir yerinden, gemide görevdeyken bile e-Devlet entegrasyonu üzerinden neredeyse hiç belge sunmadan başvuru yapabilir ve işlemlerini takip edebilirler. Ayrıca amatör denizcilerimiz için de çalışmalarımız devam etmektedir."

- "KALKINMA YOLU PROJESİ DE KÜRESEL TİCARETİN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ"

Denizcilik sektörünün Rusya-Ukrayna Savaşı, İsrail'in Gazze'yi işgali, Kızıldeniz ve Basra Körfezi'ndeki gemilere düzenlenen saldırılar gibi küresel nedenlerle önemli dönüşümlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, şöyle konuştu:

"Tüm bu ateş çemberinin ortasında, Kuzey-Güney ve Doğu- Batı lojistik koridorlarının kesiştiği yerde bulunan Türkiye'miz bölgenin en güçlü ve istikrarlı ülkesidir. 22 Nisan'da Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında mutabakatı imzalanan 'Kalkınma Yolu Projesi' de küresel ticaretin gelişimi açısından çok önemli bir projedir.

Bildiğiniz üzere Uzakdoğu ülkeleri ve Çin'den Avrupa'ya yapılan ticaret Kuzey, Orta ve Güney olarak adlandırdığımız üçlü koridor üzerinden ilerlemektedir. Bu koridorlardan Güney koridoru Kalkınma Yolu ile stratejik açıdan kesişmektedir. Kalkınma Yolu ile Çin'den başlayan taşıma zinciri, Basra Körfezi'nde inşa edilmekte olan Irak'ın Faw Limanı'na kadar uzanarak önce Türkiye, sonra Avrupa'ya kadar genişleyebilecektir. Bu hat, aynı zamanda Kuşak Yol girişiminin Çin-Hindistan limanlarından hareketle deniz yoluyla Süveyş Kanalı'nı kullanarak, Akdeniz'den Avrupa'ya uzanan eksene de önemli bir alternatif olabilecektir."

  • Doğu Akdeniz Projesi
  • Mavi Vatan Güçlenmesi
  • Doğu Akdeniz
  • Gemi Trafik
  • Mavi Vatan
  • Mavi Vatan
  • Türkiye KKTC Hakimiyeti
Gurbetçiler akın etti... Kapıkule'de rekor yolcu girişi
Gurbetçiler akın etti... Kapıkule'de rekor yolcu girişi

Gurbetçiler akın etti... Kapıkule'de rekor yolcu girişi

Milyonları ilgilendiriyor... AK Parti'den emekli maaşı açıklaması
Milyonları ilgilendiriyor... AK Parti'den emekli maaşı açıklaması

Milyonları ilgilendiriyor... AK Parti'den emekli maaşı açıklaması

Katil Netanyahu'nun Muhammed Deif yalanına Hamas'tan jet yanıt: Öldürülmedi seni dinliyor
Katil Netanyahu'nun Muhammed Deif yalanına Hamas'tan jet yanıt: Öldürülmedi seni dinliyor

Katil Netanyahu'nun Muhammed Deif yalanına Hamas'tan jet yanıt: Öldürülmedi seni dinliyor