• $9,2271
  • €10,7493
  • 528.947
  • 1432.8
26 Mayıs 2021 Çarşamba 21:12 | Son Güncelleme:

Nefes kredisi 1 Haziran'da limit 200 bin TL

Nefes kredisi 1 Haziran'da limit 200 bin TL

Nefes kredisi hazır. Başkan Erdoğan tarafından duyurulan ciro kaybı yaşayan şirketlere dönük ‘Nefes Kredi Paketi'nin şartları netleşti. 1 Haziran itibarıyla devreye girecek olan kredi 6 ay ödemesiz ve yüzde 17.5 faizle kullandırılacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 'Nefes Kredi Paketi'ne ilişkin detaylar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla '2021 Nefes Kredisi', 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacak.

AZAMİ 200 BİN LİRA

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ'ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ'ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

FAİZİ YÜZDE 17.5

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

İŞ DÜNYASI YENİ PAKETTEN MEMNUN

* Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: 6 ay boyunca ne anapara ne faiz ödemesi olacak. İnşallah o zamana kadar aşılamanın da etkisiyle işler normale dönecek.

* İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: Nefes kredisinin bu zorlu süreçte katkı sağlayacak. Nefes Kredi Paketi'ni yeni normalleşme etabında işletmelerimizi tünelin sonuna ulaştıracak en sağlam vasıtalardan biri olarak görüyoruz.

* İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz: Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iş dünyası, nefes kredisi sayesinde gerçekten nefes alacak.

* Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın: İş insanları olarak bu adımlardan çok memnunuz. Krediye başvuracak olan firmaların bunu suiistimal etmemesi ve nefes kredisini amacı dahilinde kullanmaları çok önemli.

* Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: Kredi, 10 milyon liranın altında cirosu olan firmalara gerçekten nefes aldıracak.

Hangi bankalar kullandıracak?

Ziraat Bankası

Vakıflar Bankası

Halkbank

Türkiye İş Bankası

Garanti Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

Akbank

Denizbank

Ziraat Katılım

Vakıf Katılım

<p>Hafriyat kamyonları İstanbul  Arnavutköy'de bir mahallenin kâbusu oldu. Kasalarındaki molozları d

Kaçak hafriyat sorunu bıktırdı

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor