İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Moody’s kendi çaldı kendi oynadı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s beklenmedik şekilde bir gece operasyonuyla Türkiye’nin notunu düşürdü. Ekonomik değil tamamen siyasi gerekçelerle alınan bu kararın piyasalara herhangi bir etkisi olmadı. 

x

Geçtiğimiz yıl dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye’nin kredi notunun artırılması gerekirken önceki gece herkesi şaşırtan bir karar açıklandı.  ABD merkezli Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ‘Ba1’den ‘Ba2’ye düşürürken, not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirdi. Kuruluş böylece Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyenin iki kademe altına indirmiş oldu. 

Gerçekler ekonomik değil 

Kredi notunun aşağı çekilmesine gerekçe olarak ‘kurumların direncindeki süregelen kayıp’ ve ‘dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması’ gösterildi. Türkiye’nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğu belirtilen açıklamada, “Moody’s Türkiye’nin potansiyel büyüme oranının, hükümetin yüzde 5 büyüme beklentisine karşın yüzde 3,5-4 olduğunu öngörüyor” ifadesi kullanıldı. Bu beklenmedik kararın ardından dün tüm gözler piyasaların vereceği tepkiye çevrildi. 

BORSA YÜKSELİŞLE AÇILDI 

Yakın geçmişte bu tip kararlar kısa süreli de olsa piyasalarda büyük dalgalanmalara yol açıyordu. Borsa İstanbul’da sert düşüşler, dolar ve euroda ise ‘müdahale gerektiren’ yükselişler yaşanıyordu. Moody’s’in son indirim kararının piyasalara etkisi ise gözlerden ırak bir ormanda devrilen bir ağacın yarattığı gürültüden farklı olmadı. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi önceki günü 116 bin 723 puandan kapatmıştı. Dün ise sabaha saatlerinde 117 bin 394 puana kadar yükseldi. Endeks öğleden sonra ise Avrupa borsalarındaki düşüşe paralel bir şekilde yeniden 117 binin altına düştü. Günü ise yüzde 0.24 düşüşle 116.567 puandan tamamladı.     

Namibya bile daha yüksekte

 Moody’s’in  ‘Ba1’ notuyla değerlendirdiği ülkeler arasında Rusya, Portekiz, Namibya, Guatemala, Paraguay, Fas, Trinidad ve Tobago bulunuyor. Diğer bir deyişle Moody’s Türkiye yerine Nambiya’ya yatırım yapmanın şu anda daha güvenli olduğunu düşünüyor. 

Not silahına sarıldılar 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sınırına yerleşmeye çalışan terörü yok etmek üzere 80 milyonun yekvücut olduğunu görenler, yine not silahına sarıldı. Büyük tezgahta sıra Moody’s’te... Ama silahları hep olduğu gibi bu kez de geri tepti. Piyasaların nötr kalması bunun ispatı” ifadelerini kullandı. 

Artık kimse umursamıyor

 İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Bülent Gedikli  dünyanın 2008 krizinden sonra kredi kuruluşlarının değerlendirme kriterlerini sorgulamaya başladığını açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Yunanistan’ın notunu yükseltirken Türkiye’ye gece operasyonu çekip not indiriliyor. Piyasalar artık bu derecelendirme kuruluşlarının operasyonel not değerlendirmelerini kale almıyor.” 

Gerçeklerle uyumlu bir karar değil 

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, kararın ülke ekonomisinin gerçekleriyle uyuşmadığını belirtti.  Türkiye’nin kararlı yürüyüşünün notla durdurulmaya çalışıldığını belirten Baran, “Not düşürülmesi, ekonomik gerekçelerden yoksun siyasi bir karar. 2017 yılını yüzde 7 gibi bir ortalama büyümeyle bitirmeyi bekliyoruz. Bu rakamı yakalamak her ülkenin başarabileceği bir durum değil” dedi.

Dolarda herhangi bir değişim olmadı

 Piyasaların Moody’s kararına gösterdiği kayıtsızlık döviz kurlarında da net bir şekilde gözlemlendi. Moody’s kararı öncei 3.8070 seviyesinde seyreden dolar/TL dün 3.81’i gördü ancak gün içerisinde 3.80-3.81 aralığında gidip geldi. Karar öncesi 4.73’ün üzerinde duran euro/TL ise gün içerisinde 4.72’ye kadar geriledi. Yatırımcının zor dönemlerde güvenli liman olarak sığındığı altında ise düşüş yaşandı. Kapalıçarşı’da çeyrek altının satış fiyatı yüzde 0.1 düşüşle 265.3 liraya geriledi.

Önemli oldukları devir geride kaldı

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı,  “Görüşlerin objektif kriterlerin gerisine düşüp düşmediği konusunda yorum yapmam sağlıklı olmaz. Ancak, olağan değerlendirme tarihi dışında aniden böyle bir not indirimine gitmiş olmaları elbette bana da garip geldi” değerlendirmesinde bulundu. Kanlı, kredi derecelendirme kuruluşlarının çok önemli olduğu devrin bittiğini düşündüğünü belirtti. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

AK Parti´den sosyal medyayı sallayan bir video daha

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Vahşi doğada ilginç anlar

Dünya Kupası'nda 'UFO paniği'

En Çok Okunanlar