• $ 5,8122
  • € 6,5534
  • 238.344
  • 96.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Mitsubishi’nin greyderlerini Ankaralı Hidromek üretecek

Türkiye’nin en büyük iş makineleri üreticilerinden olan Hidromek, Japon devi Mitsubishi’nin motor greyder işkolunu satın aldı. Mitsubishi’nin Tayland’daki greyder üretim tesisi tüm tasarım, üretim ve satış sonrası hizmetleriyle Hidromek’e geçecek. Şirketin hedefi 2023’te ciroyu 2.1, ihracatı da 1.1 milyar dolara çıkarmak.

x

Türk Hidromek firmasının Mitsubishi Heavy Industries’in motor greyder işkolunu satın almasına ilişkin imza töreni dün gerçekleşti. Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki törende konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yapılan anlaşmayla Hidromek’in tam bir makas değişikliğine gittiğini dile getirdi. Çağlayan 2023 hedefleri arasında makine sanayinde 100 milyar dolar ihracat yapmasının ön görüldüğünü  belirtti. 

100 MİLYAR $ MAKİNEDEN GELECEK

Bu açıdan makine ihracatına, çok önemli görevler düştüğünün altını çizen Çağlayan, şöyle devam etti: “500 milyar dolarlık ihracatın yüzde 20’sinin makine sektörü tarafından karşılanması gerekiyor. 100 milyar dolarlık pastanın, 14-15 milyar doları da bu sektörden karşılanmalı. Hidromek bunun yüzde 10’unu tek başına karşılayacak.” 

TÜRKİYE’NİN 123. EN BÜYÜĞÜ 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Hidromek’in bundan 35 yıl önce Siteler’de başlayan serüvenine bugün Türkiye’nin en büyük 123’üncü firması olarak devam etmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Özdebir, “Hidromek, Ankara’dan çıkan bir firma olarak dünya devi Mitsubishi’nin bir bölümünü teknolojisiyle, dağıtım haklarıyla, binasıyla, müşteri zinciriyle ülkemize kazandırdı” ifadelerini kullandı.

‘KIZINIZI OĞLUMUZA ALDIK’

“2023’TE ihracatımızın 1,1 milyar dolara, ciromuzun ise 2,1 milyar dolara ulaşmasını öngörüyoruz” diyen Bozkurt, “Bu da iş makineleri için planlanan 2023 hedefini gerçekleştirme yolunda önemli bir adım olacaktır” şeklinde devam etti. Konuşmaların ardından Hidromek ile Mitsubishi Heavy Industries firmaları arasında Japon firmanın motor greyder işinin devralınmasına ilişkin anlaşma imzalandı. İmza töreni sırasında Bakan Çağlayan, “Kızımız Mitsubishi’yi oğlumuz Hidromek’e aldık” şeklinde espri yaptı. 

TAYLAND FABRİKASI DAHİL

HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, anlaşma kapsamında Mitsubishi’nin Tayland’da yerleşik greyder üretim tesisini de tüm tasarım, üretim, know-how ve satış sonrası hizmetleriyle birlikte satın aldıklarını belirtti. Bozkurt, Tayland’daki yerleşik üretim tesisinin İspanya ve Rusya’dan sonra yurtdışındaki üçüncü yatırımları olacağını sözlerine ekledi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Vücudumuzu asitten kurtarmak için neler yapmalıyız? Alkali diyeti nedir? Alkali su nasıl yapılır? He

Alkali Diyet Nedir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Milyonlarca Instagram şifresi usulsüz biçimde saklandı

Boşanırken imzalanan protokol kriz çıkardı