• $8,2793
  • €10,0087
  • 482.931
  • 1427.73
27 Nisan 2021 Salı 19:38 | Son Güncelleme:

Mini YEKA'larda büyük yarış var

Mini YEKA'larda büyük yarış var

Güneşe yatırım hızla devam ediyor. Önceki gün başlayan mini YEKA ihalelerine ilgi yoğun. 2 günde 6 firma ihale kazanırken bazı bölgelerde kilovatsaat fiyatı 20 kuruşa kadar düştü.

Türkiye'nin 36 şehrinde 1000 MW gücünde toplam 74 yarışmayı kapsayan 'mini YEKA GES-3' yarışmaları başladı. Önceki gün başlayan mini YEKA'larla ilgili ihalenin ilk 2 gününde 6 firma ihale aldı. Yarışmalarda bazı bölgelerde güneş enerjisinin kilovatsaat fiyatı da 20 kuruşa kadar düştü. Mini YEKA yarışması ile 74 proje için 1 milyar dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

36 ŞEHRİ KAPSIYOR

36 şehirde güneşi enerjiye çevirecek 74 yarışmanın ilk gününde 3 şirkete 60 megavat kapasite tahsis edildi. Yarışmalar, kilovatsaat başına 35 kuruş tavan fiyat üzerinden açık eksiltme usulüyle yapıldı. Buna göre, 15 megavat kapasiteli Adıyaman-1 Bölgesi için 20.90 kuruşla en düşük teklifi Çimya Çimento AŞ verdi. Aynı kapasiteye sahip Adıyaman-2 Bölgesi için kilovatsaat başına 22 kuruş teklif sunan Kon-Tek AŞ, bu bölge için düzenlenen yarışmayı kazandı. FYS Elektrik ise 15'er megavat kapasiteli Ağrı-1 Bölgesi için kilovatsaat başına 28.90 ve Ağrı-2 Bölgesi için kilovatsaat başına 28,20 kuruş ile en düşük teklifi veren firma oldu.

ÜÇ ŞİRKETE 70 MEGAVAT

Yarışmaların ikinci gününde ise 3 şirkete 70 megavat güneş enerjisi kapasite tahsisi yapıldı. 10 megavat kapasiteli Aksaray-1 Bölgesi için kilovatsaat başına 22.50 kuruşla en düşük teklifi Solarpark verdi. Aynı kapasiteli Aksaray-2 Bölgesi için Margün AŞ kilovatsaat başına 23 kuruşla en düşük teklifi veren firma oldu. Özkoyuncu AŞ Aksaray-3 Bölgesi'ni alırken, Margün Enerji ise Ankara-1 Bölgesi'ni 22.30 kuruşla, Ankara-2 Bölgesi'ni de 20 kuruşla aldı.

30 NİSAN SONRASI İHALELER İPTAL

Mini YEKA yarışması bugün de devam edecek. Şirketler bugün Antalya ve Batman'da bulunan 5 bölge için için tekliflerini sunacak. Bakanlık 30 Nisan'dan sonra yapılacak diğer bölge yarışmalarını ise 'tam kapanma' nedeniyle erteledi.

Enerji İhale Komisyonu, 'mini YEKA GES' yarışmalarına dün de 3 bölge ile devam etti.

İHALELER İLK KEZ TL CİNSİNDEN YAPILDI

İhale Başkanı ve Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın söz konusu yarışmaların küçük ve orta ölçekli yatırımcıların önünü açtığını belirterek "Yatırımı tabana yaymış olacağız. Bugüne kadar hep dolar üzerinden yarışmalarımızı tamamlıyorduk. YEKA yarışmalarında bir ilk olarak Türk Lirası üzerinden ihaleleri yapar konuma geldik" diye konuştu.

<p>Gündemdeki gelişmeleri Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, AKŞAM TV'ye değerlen

Biden dış politikası... NATO'dan hangi sonuçlar çıkar?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı