• $7,4764
  • €9,0374
  • 440.502
  • 1524.49
16 Mayıs 2017 Salı 17:18 | Son Güncelleme:

Milli 'KAPLAN Füze Sistemi' TSK'nın gücüne güç katacak

Milli 'KAPLAN Füze Sistemi' TSK'nın gücüne güç katacak

Roketsan tarafından geliştirilen ve üretilen KAPLAN Füzesi (TRG-300) yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 30 km’den 120 km mesafeye kadar yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateşler oluşturabilme yeteneğine sahip.

Gece ve gündüz her türlü hava ve arazi şartlarında yüksek öncelikli hedefler üzerine karşı görmeyerek yoğun ateşler açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlayan KAPLAN Füze Sistemi yerli imkanlarla geliştirildi.

Füze, sahip olduğu uzun menzil ve yoğun ateş açabilme yeteneği caydırı bir güç olma özelliğine sahip. Bu sayede, bir manevra kuvvetinin desteklenmesinde standart taktik görevlerin yanı sıra barışı destekleme harekâtından, ateşle taarruza kadar oldukça geniş bir kullanım yelpazesinde çok önemli görevler almaya hazırdır.
 
Sistem, yüksek teknoloji ürünü seyrüsefer ve otomatik tevcih sistemleri sayesinde at ve kaç taktiğini başarıyla uygulayabiliyor. Bu maksatla Silah Yönetim Sistemine entegre Seyrüsefer Sistemine ve Otomatik Tevcih Sistemine sahip.
 
KAPLAN, bir atış görevinin icrası için hazırlık, planlama, görevlendirme, balistik hesaplama, tevcih gibi faaliyetler için gerekli mekanik, elektriki ve elektronik alt sistemlerle teçhiz edilmiştir. Farklı marka ve modellerde araç, telsiz, güç sistemi, seyrüsefer sistemi gibi alt sistemlere sahip olacak şekilde kullanıcının lojistik altyapısı ve ihtiyaçlarına göre farklı versiyonlarda tasarlanabiliyor.

Sistem sahip olduğu tam otomatik seyrüsefer ve tevcih sistemleri sayesinde kısım komutanı, doldurucu ve sürücü olmak üzere sadece üç kişilik mürettebatla atış görevini yerine getirebiliyor.
 
Teknik Özellikleri

Çap: 300 mm
Azami Menzil: 120 km
Asgari Menzil: 30 km
Ağırlık: 585 kg
Güdüm: Uydu Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS)
Kontrol: Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi: Kompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı Tipi: Tahrip ve Parça Tesirli
Harp Başlığı Ağırlığı: 105 kg
Harp Başlığı Etkili Yarıçapı: 70 m
Tapa Tipi: Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)
Raf Ömrü: 10 yıl (savunmaveteknoloji.com)

<h3>Haftalık burç yorumlarını Astrolog Ceylan Çebi AKŞAM TV izleyenleri için anlattı.</h3>

Haftalık Burç Yorumları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sivas'taki Altınkale'de kar yağışının ardından güzel görüntüler oluştu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Şuşa ziyaretinden kareler