• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
24 Haziran 2020 Çarşamba 01:51 | Son Güncelleme:

Milli işletim sistemi Pardus cep'e giriyor

Milli işletim sistemi Pardus cep'e giriyor

Diyanet'in 10 bin bilgisayarı da yerli ve milli işletim sistemi Pardus'a geçiyor. Bakan Varank, 100 bin kullanıcıya ulaştıklarını belirterek, Pardus'un masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla imzaladıkları protokol kapsamında, Pardus işletim sisteminin Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacağını belirterek, “Bu durum yerli ve milli yazılım alanında, kamuda şimdiye kadar yapılmış en yaygın kullanım sözleşmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’yla TÜBİTAK arasında, Açık Kaynak ve Pardus dönüşümü işbirliği protokolü için imza töreni gerçekleştirildi. Bakan Mustafa Varank, Diyanet’in teknolojinin sunduğu imkanlardan en iyi şekilde faydalandığına işaret etti.

VERİ MERKEZİNE TAŞIDI

Bakan Varank, “Diyanette şimdiye kadar 872 kullanıcı TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım Pardus’a geçti. Yurtdışındaki bulut sunucularındaki veriler, kurumun kendi veri merkezine taşındı. Ayrıca, Diyanet sunucularına TÜBİTAK’ın kurulum rehberini yayınladığı açık kaynak Jitsi video konferans sistemi kuruldu” değerlendirmesinde bulundu. Açık kaynak teknolojilerin bağımsız ve güvenli bir bilişim altyapısına sahip olmakta kritik önem taşıdığına dikkati çeken Bakan Varank, bu teknolojileri kullanarak ticari firmaların çizmeye çalıştıkları sınırların dışına çıkıldığını, bu durumun da bilişim alanında tüketici olmaktan çıkılıp, üretici olmaya teşvik ettiğine işaret etti.

YAZILIMCI SAYISI ARTACAK

Varank, açık kaynağın aynı zamanda siber güvenlik açısından da önemli avantajlar sunduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Yurtdışından alınan ürünler hem bilgi güvenliği hem de dış bağımlılık açısından önemli maliyetler doğurabiliyor. Dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli tüm teknolojilerin tabanında yazılım, yazılımın omurgasında ise insan kaynağı var. Yazılım ekosistemimizi daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk.” Bakan Mustafa Varank, burada yürütecekleri projelerle Türkiye’deki yazılımcı sayısını ve niteliğini artırmayı hedeflediklerini bildirdi. 

100 BİN KULLANICIYA YAKLAŞTI 

Bakan Varank, halen 100 bine yakın kullanıcının Pardus işletim sistemini kullandığı bilgisini vererek, Pardus’u erken yaşlarda öğrencilere de tanıtmak istediklerini vurguladı. Bakan Mustafa Varank, bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı’yla sınıflardaki akıllı tahtalara özel bir Pardus sürümünü yaygınlaştırdıklarını aktardı. Bakan Varank, “Yeni teknolojiler için Pardus sürümleri hazırlamaya devam ediyoruz. Nesnelerin interneti dünyasında en yaygın kullanılan ARM-işlemci tabanlı mini bilgisiyarlar için yakın zamanda bir sürüm çıkaracağız. Böylece Pardus, masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacak” değerlendirmesinde bulundu.

BİR AYDIR KULLANILIYOR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, “Pardus kullanımı konusunda illerimiz ve ilçelerimizde şu an itibarıyla 400 noktaya ulaşmış durumdayız” dedi. Erbaş, şunları söyledi: “Bir aydan fazla süredir Başkanlık merkez teşkilatımızda 502 bilgisayarımızda, PARDUS kullanılmaya başlanmıştır. Milli teknoloji ve üretime yönelik çalışmaları desteklemeyi dini ve milli bir vazife addediyoruz.” 

<p>Birçok başarılı şarkının altına imzasını atmış olan  ünlü şarkıcı Merve Özbey, geçtiğimiz yıl vef

Merve Özbey'den vefat eden babasına duygusal paylaşım

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor